CloudyFlex
Esnek, güçlü ve ekonomik iş uygulamaları

Blog

By: Sevgi Oktay | April 14, 2017

   2008’den beri dijital yayın hayatında olan Türkiye’nin ilk ve tek ERP Haberleri dijital platformu olaERP HABER, Nisan 2017 sayısına Zoho Türkiye Genel Müdürü, Cloudyflex'in kurucu ortağı Sn. Haluk Çavuşoğlu konuk oldu. Haluk Çavuşoğu verdiği röportajda CRM sektöründeki son gelişme ve yenilikleri anlattı. Röportajın tamamını görmek için tıklayınız...


ERP HABER mobil dijital dergisini,  Apple için App Store ve Android için Google Play‘den hemen ücretsiz indirebilirsiniz.

By: Sevgi Oktay | April 13, 2017

     

     CRM deneyiminizi bir üst seviyeye çıkaracak Zoho CRM'in son yeniliklerine göz atmaya ne dersiniz?


İnfografik:

Category: Uncategorized 

Tags:

By: Sevgi Oktay | March 21, 2017

   İşinizi büyütüyorsanız, muhtemelen iki ana konuda eksiğiniz vardır: kaynaklar ve zaman. Daha azıyla daha fazlasını yapmaya ihtiyacınız var, ancak nereden başlayacaksınız? Zoho CRM ile satış sürecinizin en çok tekrar eden kısımlarını otomatikleştirebileceğiniz 5 kolay yöntemden bahsedeceğiz. Bu sayede değerli zamanınızı daha önemli işlere harcayabilirsiniz.

1. Sizin müşteri adaylarınız, sizin kurallarınız. [Müşteri Adayı Dağılımı (Leads)]

   Otomasyon olmadan, elde ettiğiniz her yeni müşteri adayını belirli bir satış temsilcisine el ile atamanız gerekir. Her gün 100 müşteri adayı gelse, aynı işlemi 100 kez yapacaksınız demektir!
   Bunun yerine, potansiyel müşterileri atama sürecinizi bir kerede otomatikleştirin...

Category: Uncategorized 

Tags:

By: Sevgi Oktay | February 25, 2017

Tüm ofisinizi buluta koyan entegre bir uygulama paketi olan Zoho Workplace'i duyurmaktan memnuniyet duyuyoruz. Artık Zoho Mail de Zoho Workplace'te bulunan dokuz önemli üretkenlik ve işbirliği uygulaması arasında yer alıyor.

Hemen hemen her iş süreci benzer temellere dayanır. Çalışanlar; plan, teklif, çizim, sunu ve değerlendirme gibi şeyler yaratırlar. Çalışmalarını oluşturmak için elektronik tablolar, editörler ve sunum araçları gibi araçları kullanırlar. Çoğu zaman bu çalışmaları meslektaşları ile bir araya gelerek, işbirliği içinde oluştururlar. Çalışmalarını kullanmak veya daha sonra incelemek için depolayarak başkaları için ulaşılabilir hale getirirler. Ayrıca, kuruluşları içinde ve dışında -örneğin müşteriler, iş ortakları ve bel...

By: Sevgi Oktay | February 02, 2017


 CRM sistemleri aynı amaçlarla tasarlanmış olsalar da çalışma dinamikleri ve kullanım şekilleri değişiklik gösteriyor. CRM yatırımından %100 verim alabilmek için sistemle ilgili temel bilgilerden çok daha fazlasını yapmak gerekiyor ve bu da zaman alan bir süreç.

   Peki CRM sisteminizi isteğinize göre uyarlayabileceğinizi ve bu sayede uyum süresini ve zorluklarını minimuma indirebileceğinizi söylesek, ne dersiniz?

Category: Uncategorized 

Tags:

next>>