CloudyFlex
Esnek, güçlü ve ekonomik iş uygulamaları

Blog

By: Sevgi Oktay | June 22, 2017

  "Günümüzde hızla büyüyen sektörlerden biri e-ticaret sektörüdür ve bu sektörde hizmet veren firmaların rakipleri arasından sıyrılmasını sağlayan en önemli faktörlerden biri müşteri ilişkileridir. E-ticaret firmaları, müşterilerinin kişisel beklentilerini karşılayabilmelidir. Firma bu amaca hizmet eden, her müşteri ile özel olarak ilgilenmelerini sağlayacak yapılanmayı oturtmuş olmalıdır. Bu sebeple müşteri ilişkileri yönetiminde dikkat edilmesi gereken en önemli faktörler; müşteri bilgilerini çeşitli kaynaklardan toparlayabilme ve sınıflandırabilme, bu bilgileri firmanın çalışma dinamiğine uygun olacak şekilde analiz etme ve firma yapısına uyum sağlayabilmedir.

  Piyasada e-ticaret firmalarına önemli katkılar sağlayacak çok ...

By: Sevgi Oktay | April 14, 2017

   2008’den beri dijital yayın hayatında olan Türkiye’nin ilk ve tek ERP Haberleri dijital platformu olaERP HABER, Nisan 2017 sayısına Zoho Türkiye Genel Müdürü, Cloudyflex'in kurucu ortağı Sn. Haluk Çavuşoğlu konuk oldu. Haluk Çavuşoğu verdiği röportajda CRM sektöründeki son gelişme ve yenilikleri anlattı. Röportajın tamamını görmek için tıklayınız...


ERP HABER mobil dijital dergisini,  Apple için App Store ve Android için Google Play‘den hemen ücretsiz indirebilirsiniz.

By: Sevgi Oktay | April 13, 2017

     

     CRM deneyiminizi bir üst seviyeye çıkaracak Zoho CRM'in son yeniliklerine göz atmaya ne dersiniz?


İnfografik:

Category: Uncategorized 

Tags:

By: Sevgi Oktay | March 21, 2017

   İşinizi büyütüyorsanız, muhtemelen iki ana konuda eksiğiniz vardır: kaynaklar ve zaman. Daha azıyla daha fazlasını yapmaya ihtiyacınız var, ancak nereden başlayacaksınız? Zoho CRM ile satış sürecinizin en çok tekrar eden kısımlarını otomatikleştirebileceğiniz 5 kolay yöntemden bahsedeceğiz. Bu sayede değerli zamanınızı daha önemli işlere harcayabilirsiniz.

1. Sizin müşteri adaylarınız, sizin kurallarınız. [Müşteri Adayı Dağılımı (Leads)]

   Otomasyon olmadan, elde ettiğiniz her yeni müşteri adayını belirli bir satış temsilcisine el ile atamanız gerekir. Her gün 100 müşteri adayı gelse, aynı işlemi 100 kez yapacaksınız demektir!
   Bunun yerine, potansiyel müşterileri atama sürecinizi bir kerede otomatikleştirin...

Category: Uncategorized 

Tags:

next>>