CloudyFlex
Esnek, güçlü ve ekonomik iş uygulamaları

Blog

By: Sevgi Oktay | February 25, 2017

Tüm ofisinizi buluta koyan entegre bir uygulama paketi olan Zoho Workplace'i duyurmaktan memnuniyet duyuyoruz. Artık Zoho Mail de Zoho Workplace'te bulunan dokuz önemli üretkenlik ve işbirliği uygulaması arasında yer alıyor.

Hemen hemen her iş süreci benzer temellere dayanır. Çalışanlar; plan, teklif, çizim, sunu ve değerlendirme gibi şeyler yaratırlar. Çalışmalarını oluşturmak için elektronik tablolar, editörler ve sunum araçları gibi araçları kullanırlar. Çoğu zaman bu çalışmaları meslektaşları ile bir araya gelerek, işbirliği içinde oluştururlar. Çalışmalarını kullanmak veya daha sonra incelemek için depolayarak başkaları için ulaşılabilir hale getirirler. Ayrıca, kuruluşları içinde ve dışında -örneğin müşteriler, iş ortakları ve bel...

By: Sevgi Oktay | February 02, 2017


 CRM sistemleri aynı amaçlarla tasarlanmış olsalar da çalışma dinamikleri ve kullanım şekilleri değişiklik gösteriyor. CRM yatırımından %100 verim alabilmek için sistemle ilgili temel bilgilerden çok daha fazlasını yapmak gerekiyor ve bu da zaman alan bir süreç.

   Peki CRM sisteminizi isteğinize göre uyarlayabileceğinizi ve bu sayede uyum süresini ve zorluklarını minimuma indirebileceğinizi söylesek, ne dersiniz?

Category: Uncategorized 

Tags:

By: Sevgi Oktay | January 11, 2017

     Yeni yıla girdik. Satış ve Müşteri Yönetimi süreçlerinizi gözden geçirmek  için mükemmel bir zaman. Bir işletme sahibi olarak, daha fazla satış yapmak ve markanızın bilinirliğini artırmak öncelikleriniz arasında mı? Bunu başarmanın en iyi yolu önceliklerinizi gözden geçirmek ve yeni yılda uygulanabilir bir strateji oluşturmaktır.

     2017 için yeni bir iş planı hazırlarken unutmayın: işletmelerin çoğunda yapacağınız satışların % 65'i mevcut müşterilerinizden gelir. Potansiyel müşteri çekmek için bir çok yol var ancak mevcut müşterilerinizi elde tutmak da çok önemli.

     Peki müşterilerin tekrar sizden alışveriş etmesini nasıl sağlarsınız? Bu sorunun cevabı mevcut müşterilerinizle düzenli olarak etkileşimde bulunmaktır. Bunun en etkin ç...

By: Sevgi Oktay | November 24, 2016

          İçerik Algılama özelliğiyle fark yaratan Zoho'nun en yeni ürünü; Desk'in avantajlarını anlatan infografiği aşağıda bulabilirsiniz.

          Daha ayrıntılı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

          Sorularınızla ilgili bizimle iletişime geçmek için burayı tıklayın.

Category: Uncategorized 

Tags:

By: Sevgi Oktay | November 24, 2016

        Zoho 18 Kasım 2016'da yeni ürünü Zoho Desk - içerik algılayabilen ilk müşteri destek yazılımını duyurdu. Zoho Desk müşterilerin internet sitenizdeki etkileşimlerinden edindiği geniş kapsamlı içeriği analiz ediyor. Zoho Desk'i ayrıntılı olarak incelemeden önce Zoho'nun bu noktaya nasıl geldiğine hızlıca bakalım.

          20 yıl kadar önce kurulan Zoho ilk olarak modem ve yönlendiricilere yazılım geliştirerek işe başladı. Müşterileri teknik bilgisi yüksek, problem çözmede uzmanlaşmış yazılım mühendisleriydi ve talep ettikleri hizmetler arasında müşteri desteği neredeyse yoktu. 2004 yılında bulut yazılımları geliştirmeye başlayan Zoho, E-mail ve spreadsheets yazılımlarından CRM, pazarlama ve finans yazılımlarını üretmeye geçti. Bu atıl...

next>>