CloudyFlex
Esnek, güçlü ve ekonomik iş uygulamaları

Blog

By: Sevgi Oktay | March 21, 2017

   İşinizi büyütüyorsanız, muhtemelen iki ana konuda eksiğiniz vardır: kaynaklar ve zaman. Daha azıyla daha fazlasını yapmaya ihtiyacınız var, ancak nereden başlayacaksınız? Zoho CRM ile satış sürecinizin en çok tekrar eden kısımlarını otomatikleştirebileceğiniz 5 kolay yöntemden bahsedeceğiz. Bu sayede değerli zamanınızı daha önemli işlere harcayabilirsiniz.

1. Sizin müşteri adaylarınız, sizin kurallarınız. [Müşteri Adayı Dağılımı (Leads)]

   Otomasyon olmadan, elde ettiğiniz her yeni müşteri adayını belirli bir satış temsilcisine el ile atamanız gerekir. Her gün 100 müşteri adayı gelse, aynı işlemi 100 kez yapacaksınız demektir!
   Bunun yerine, potansiyel müşterileri atama sürecinizi bir kerede otomatikleştirin...

Category: Uncategorized 

Tags:

By: Sevgi Oktay | February 25, 2017

Tüm ofisinizi buluta koyan entegre bir uygulama paketi olan Zoho Workplace'i duyurmaktan memnuniyet duyuyoruz. Artık Zoho Mail de Zoho Workplace'te bulunan dokuz önemli üretkenlik ve işbirliği uygulaması arasında yer alıyor.

Hemen hemen her iş süreci benzer temellere dayanır. Çalışanlar; plan, teklif, çizim, sunu ve değerlendirme gibi şeyler yaratırlar. Çalışmalarını oluşturmak için elektronik tablolar, editörler ve sunum araçları gibi araçları kullanırlar. Çoğu zaman bu çalışmaları meslektaşları ile bir araya gelerek, işbirliği içinde oluştururlar. Çalışmalarını kullanmak veya daha sonra incelemek için depolayarak başkaları için ulaşılabilir hale getirirler. Ayrıca, kuruluşları içinde ve dışında -örneğin müşteriler, iş ortakları ve bel...

By: Sevgi Oktay | February 02, 2017


 CRM sistemleri aynı amaçlarla tasarlanmış olsalar da çalışma dinamikleri ve kullanım şekilleri değişiklik gösteriyor. CRM yatırımından %100 verim alabilmek için sistemle ilgili temel bilgilerden çok daha fazlasını yapmak gerekiyor ve bu da zaman alan bir süreç.

   Peki CRM sisteminizi isteğinize göre uyarlayabileceğinizi ve bu sayede uyum süresini ve zorluklarını minimuma indirebileceğinizi söylesek, ne dersiniz?

Category: Uncategorized 

Tags:

By: Sevgi Oktay | January 11, 2017

     Yeni yıla girdik. Satış ve Müşteri Yönetimi süreçlerinizi gözden geçirmek  için mükemmel bir zaman. Bir işletme sahibi olarak, daha fazla satış yapmak ve markanızın bilinirliğini artırmak öncelikleriniz arasında mı? Bunu başarmanın en iyi yolu önceliklerinizi gözden geçirmek ve yeni yılda uygulanabilir bir strateji oluşturmaktır.

     2017 için yeni bir iş planı hazırlarken unutmayın: işletmelerin çoğunda yapacağınız satışların % 65'i mevcut müşterilerinizden gelir. Potansiyel müşteri çekmek için bir çok yol var ancak mevcut müşterilerinizi elde tutmak da çok önemli.

     Peki müşterilerin tekrar sizden alışveriş etmesini nasıl sağlarsınız? Bu sorunun cevabı mevcut müşterilerinizle düzenli olarak etkileşimde bulunmaktır. Bunun en etkin ç...

By: Sevgi Oktay | November 24, 2016

          İçerik Algılama özelliğiyle fark yaratan Zoho'nun en yeni ürünü; Desk'in avantajlarını anlatan infografiği aşağıda bulabilirsiniz.

          Daha ayrıntılı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

          Sorularınızla ilgili bizimle iletişime geçmek için burayı tıklayın.

Category: Uncategorized 

Tags:

next>>