zoho_crm

TR

zoho_crm

EN

HIS Türkiye, Zoho CRM ile süreçlerini yönetiyor

HIS Türkiye ile 2019 yılında çalışmaya başladık. Zoho satın alımını Cloudyflex üzerinden yapan HIS Türkiye, Zoho'ya başlangıç aşamasında Cloudyflex'in proje ve danışmanlık hizmetlerinden de faydalandı. HIS Türkiye an itibariyle Zoho uygulamalarını herhangi bir danışmanlık ve desteğe ihtiyaç duymadan kendi bünyesinde kullanıyor. HIS Türkiye'nin kullandığı Zoho ürünleri ve Cloudyflex hakkındaki yorumlarını aşağıdan okuyabilirsiniz.

metropolsoft

Sektör

Turizm

Hizmet Türü

B2C

Kullanılan Zoho Uygulamaları

Zoho CRM

Müşteri İlişkileri Yönetimi

Zoho Desk

Satış Sonrası Destek ve Servis Masası

Zoho SalesIQ

WebChat ve ChatBot Yönetimi

Zoho Cliq

Şirketiçi Mesajlaşma Platformu

HIS Turizm Hakkında

HIS Turizm, Japonya’nın en büyük 3 turizm seyahat acentasından birisidir. 

 

HIS Turizm, 2005 yılında Türkiye ofisini açtı. 3 kişiyle başlayan maceramız 2021 yılında 185 kişilik ekibiyle devam ediyor. 

Merve Özkök

Genel Müdür Yardımcısı

Zoho kullanmadan önce iş süreçlerinizle ilgili nasıl problemler yaşıyordunuz?

Biz tabi o zamanlar kağıtlarla operasyon yapıyorduk, kağıt dosyalarımız vardı. Henüz aktif bir web sitemiz de yoktu. 


Sonrasında ilk büyük hamlemiz kağıtları yok etmek oldu. Bulut üzerinden dosya sistemlerine geçtik, aldığımız bir sistem üzerinden bunu kendimiz için geliştirmeye başladık. Sonrasında işlerimiz iyice büyüdü. 


Genel müdürümüz dijital teknolojilerle çok ilgilendiği için biz başından beri bazı şeylerin eksik olduğunun farkındaydık. Kendi içimizde araştırmalar yapıyorduk ama asıl bu araştırmaların yoğunlaşması 2017 yılında başladı diyebiliriz. 


B2B olarak çok fazla hizmet vermeye başladık. Bu durum da bizde yoğun olarak CRM eksikliği yarattı. Sonrasında ise farklı şeyler araştırmaya başladık ve Zoho ile tanıştık.

Merve Özkök

Genel Müdür Yardımcısı

Zoho Uygulamalarını kullanarak hangi süreçlerinize nasıl çözümler buldunuz? Sonuçlardan memnun musunuz?

Zoho’nun Desk uygulaması, özellikle operasyonel departmanlar için çok faydalı bir uygulamadır çünkü birbirinin işini tamamlayabilecek verilerin; aynı mail üzerinden takip edilebiliyor olması, mail kaçmasını önlemek ve cevap verme performansının saatini, zamanlamasını ölçmek açısından çok faydalı oluyor. 


Zoho CRM olarak baktığımızda ise, satış personelinizin özellikle sahada çalışan personelinizin randevularından konuşma performanslarına kadar ölçebilmek açısından kesinlikle faydalı bir uygulama olduğunu düşünüyorum. 

Merve Özkök

Genel Müdür Yardımcısı

Zoho Uygulamalarını sektörünüze özel olarak sunduğu çözümler var ise bahsedebilir misiniz?

Zoho’nun en çok performans değerlendirme kısmını kullanıyoruz. Bunu hem müşteri performansı hem de aynı zamanda personel performansı olarak değerlendirebiliriz. 


Benim genelde günlük olarak baktığım raporlarda hangi elemanımın ne kadar iş yükü olduğu, hangi işler için ne kadar zaman ayırdığı gibi verileri görebiliyorum. 


Müşteri bazlı baktığımda ise; hangi acentemize ne kadar teklif verildiği ve tekliflerin ne kadarının dönüştürüldüğüyle alakalı hem takip sistemi oluşturabiliyoruz hem de ekibin iş yükünü takip edebiliyoruz. 

Merve Özkök

Genel Müdür Yardımcısı

Zoho'nun bu pandemi sürecinde size sağladığı esneklikler var ise bize bunlardan bahsedebilir misiniz?

Pandemi sürecinde biz en çok Zoho’nun CRM ürününden yararlandık. 


Toplu mail gönderme sistemi bizim için çok önemli oldu çünkü insanlar çok fazla merak ediyordu ve çok fazla sorular soruyordu. 


Toplu bilgilendirme maillerini Zoho üzerinden gönderdiğimiz takdirde gönderdiğimiz maillerin ne kadarı açılmış ne kadarı açılmamış gibi bu tarz raporlara ulaşabildik. 


Ayrıca müşterilerle aktif bir şekilde bu bilgilendirmeleri yapabiliyor hale geldik. O yüzden pandemi sürecinde bizim için Zoho’nun en büyük özelliği mailing sistemi olabilir.

Merve Özkök

Genel Müdür Yardımcısı

Zoho nasıl bulundu ve tam olarak hangi dijital süreçlere çözüm getirdi?

Zoho’yu biz internetten bulduk. Daha doğrusu, ilk başta dijital çözümler için bazı kriterler belirledik. Bu kriterlerden en önemlilerinden birisi global kullanımda olmasıydı çünkü global kullanılan ürünler, her zaman kendilerini geliştirebiliyor. 


Farklı sektörden de insanlar o ürünü kullandığında o ürün gerçekten gelişiyor. 


Aynı zamanda kör bir noktada kalmayarak siz de o ürünle farklı bakış açıları elde ediyorsunuz. 


Biz araştırmalarımızı yaparken Zoho’yu bulduk ama tabi bunun yanında Salesforce ve benzeriler de vardı.  Ancak Zoho’nun en büyük artılarından bir tanesi, Zoho One paketi oldu çünkü bizim dijitalleşme sürecindeki tek ihtiyacımız CRM değildi. 


CRM’in yanında Desk gibi müşteri destek araçlarına da SalesIQ gibi chatleşme araçlarına da ihtiyacımız vardı. 


Zoho One bunların hepsini bir paket olarak sunabildiği için tercihimiz Zoho yönünde oldu. 

Ülker Duran

Müşteri Deneyimi Yöneticisi

Zoho Uygulamalarının hangilerini kaç kullanıcı ile kullanıyorsunuz?

Şu anda yaklaşık 90 kullanıcının üzerinde olarak Zoho One paketini kullanıyoruz.

Ülker Duran

Müşteri Deneyimi Yöneticisi

Zoho'yu kendi süreçlerinize nasıl uyarladınız? Zoho'nun özelleştirilebilir ve uyarlanabilir yapısı hakkındaki fikirleriniz nelerdir?

Bizim çok fazla departmanımız var ve çok farklı işler yapıyoruz. Farklılıklar olunca da farklı dijital ihtiyaçlar doğuyor. Zoho’nun birçok özelliğini kullanıyoruz. 


Özellikle de Zoho Desk tarafında, bizim sektörde müşteri desteği oldukça kritiktir. Çünkü bizim sürdürülebilirliğimizin temelinde müşteri yer alıyor. Bu yüzden bizim mutlaka özelleştirilebilir bir ürüne ihtiyacımız vardı. 


Zoho Desk de bize bu konuda çok büyük bir destek sağlıyor. CRM tarafında da lead akışlarının özellikle web sitesinden çekilebiliyor olması ve bize bunu çok kolay sağlayabiliyor olması büyük bir avantaj kattı. 


Daha önce CRM’de gelen lead’leri kaydedemiyorduk ve oradaki veriyi elde edemiyorduk ama Zoho CRM aracılığıyla artık onların verisini şirketimiz bünyesinde tutabiliyoruz. 


Bizim sektörümüz turizm sektörü olduğundan çok fazla değişkene bağlı ve bu nedenle çok fazla özelleştirilebilir bir sisteme ihtiyaç duyduk. Zoho bizi bu konuda oldukça destekledi. 

Ülker Duran

Müşteri Deneyimi Yöneticisi

Zoho Türkiye partneri Cloudyflex firması hakkında sizlere sunduğumuz servis ve danışmanlık hakkında yorumlarınızı alabilir miyiz?

Cloudyflex’ten oldukça büyük destek aldık. 


En büyük artısı aynı dili konuşuyor olmamız ve aynı kültüre sahip olmamız oldu. Sonuçta Zoho global ve Hindistan merkezli. 


Tabii ki aynı dili konuştuğumuz ve aynı kültürü paylaştığımız insanlarla anlaşmamız bize projelerde ilerleme sağladı. 


Her konuda hızlı geri dönüş yapılıyor ve gerekli analizleri yaparak implementasyon konusunda her zaman bize yardımcı oldular. 

Ülker Duran

Müşteri Deneyimi Yöneticisi