zoho_crm

TR

zoho_crm

EN

Gayrimenkul Sektöründe Zoho CRM Platformunun Kullanımı

Zoho CRM Sistemi, Türkiye'de birçok gayrimenkul, inşaat, emlak, ofis hizmetleri ve benzeri alanlarda çalışan firmalarda kullanılıyor.

 zoho crm  logo

Gayrimenkul Firmalarıİnşaat FirmalarıEmlak KuruluşlarıOfis Hizmetleri İçin Özelleştirilmiş Bir CRM Sistemi

Original ImageÖzelleştirilmemiş CRM
Modified ImageGayrimenkul Sektörüne Özel CRM

Gayrimenkul Sektörünün CRM Süreç Analizi

Pazarlama İhtiyaçları, Reklam ve Çoklu Kanallı (Omnichannel) Pazarlama Yapısı

Gayrimenkul sektöründe yer alan firmaların potansiyel müşterilerine ulaşabilecekleri en etkili kanallar arasında arama motoları ve sosyal medya platformları yer almaktadır. Bu kanallara ek olarak gayrimenkul sektöründe toplu SMS ve e-posta gönderimleri, çağrı merkezi iletişimleri, web formları gibi yapılar da sıkça kullanılmaktadır. Bu saydığımız kanallara entegre çalışmayan bir CRM sistemleri, firmalarda büyük derecede efor ve satış kaybına neden olmaktadır.


Çözüm : Gayrimenkul sektöründe bir CRM yatırımı yaparken, kullanacağınız CRM sisteminin çoklu kanallı (omnichannel) bir yapıya sahip olması, sizin için en önemli seçim kriterlerinden biri olacaktır. Satış, pazarlama ve müşteri ilişkileri süreçlerinizde yoğun bir biçimde kullandığınız bu kanallardan gelen potansiyel müşterilerinizi CRM sisteminiz üzerinden en hızlı şekilde karşılamanız gerekmektedir. Gayrimenkul sektöründe konutarayışında olan potansiyel müşteriler birçok alternatifi değerlendirdiği için, hızlı dönüş yapan firmaların satışları kazanma olasılığı dahafazladır. Ayrıca kullanacağınız CRM sisteminin yatırım yaptığınız reklam platformlarıyla entegre çalışması da oldukça önemli bir husustur. Müşterilerinizin reklam bilgilerini (arama sorgusu, tıkladığı reklam metni, kullandığı cihaz vb.) CRM sisteminize aktardığınızda ve bu verileri satış verileriniz ile birleştirdiğinizde, CRM sisteminiz üzerinden reklamlarınıza dair çok daha detaylı ve isabetli reklam analizleri gerçekleştirebilirsiniz. Bu sayede reklamlarınızı iyileştirebilir ve reklam harcamanız karşılığında kazandığınız ciroyu CRM sisteminiz üzerinden takip edebilirsiniz.

Gayrimenkul Sektörüne Özel Satış Yönetimi Süreçleri

Gayrimenkul sektöründeki satış yönetimi süreçleri adına CRM üzerinde sektöre ve firmaya göre özelleştirme yapılması gerekmektedir. Satış süreçleri gayrimenkul sektörüne uyarlanmamış bir CRM üzerinde işlem yapmak oldukça verimsiz, motivasyon kırıcı olacak ve satışları kaybetmenize sebep olacaktır.


Çözüm : Gayrimenkul sektöründe CRM üzerinde yönetilen satış süreçleri ele alındığında satış takibi, teklif yönetimi, portföy yönetimi, satış performans yönetimi, çoklu ürün ve hizmet yönetimleri başlıkları öne çıkmaktadır. Gayrimenkul sektöründe bir CRM sistemi kullanmayı düşünüyorsanız, bu saydığımız satış süreçlerinin özelleştirilebildiği bir CRM sistemine yatırım yapmanız sizin için en verimli karar olacaktır. Bu sayede satış süreçlerinizi hızlı ve basit bir şekilde yönetebilir, müşterilere gerektiği anlarda erişebilir ve satış kazanma oranlarınızı yükseltebilirsiniz.

Gayrimenkul Sektörüne Özel Alan ve Otomasyon İhtiyaçları

Gayrimenkul sektörünün CRM ihtiyaçları göze alındığında, yapılması gereken en büyük özelleştirmelerden biri müşteri kartları üzerindeki alanlarda olacaktır. Gayrimenkul alımı yapmayı düşünen bir müşterinin kafasında birçok seçim kriteri olabilir. (m2, oda sayısı, lokasyon, sosyal tesis, otopark, cephe vb.) Görüşülen müşterilerin bu tercih kriterleri CRM sistemi üzerinde kayıt altında tutularak müşteriye en iyi teklifin sunulmasına yardımcı olmalıdır. Ayrıca gayrimenkul sektöründe satın alım süreçleri boyunca takip edilmesi gereken müşteri profilleri de mevcuttur. Örnek daire gezmiş, fiyat teklifi almış ve benzeri birçok karar aşamasından geçmiş müşterilerle doğru zamanda iletişime geçmek ve teklifinizi zamanlı bir şekilde hatırlatmak oldukça önemlidir. Gayrimenkul sektöründe kişiselleştirilmiş teklifler verebildiğiniz ve dinamik iletişim ile kendilerini özel hissetmesini sağlayabildiğiniz müşterileri kazanma ihtimaliniz daha yüksek olacaktır.


Çözüm : Gayrimenkul sektöründe kullanılacak bir CRM sistemi üzerinde hızlı ve basitbasit bir şekilde özel alan ekleme ve çıkarma çıkarma işlemleri yapılabilmesi gerekmektedir. Müşteri kartları veya farklı ekranlar üzerine gayrimenkul sektörünün ihtiyaç duyduğu alanlar (m2, oda sayısı, lokasyon vb.) eklendiğinde, sektördeki firmalar müşterilerini daha iyi tanıyabilir ve kişiselleştirilmiş iletişim sayesinde satış performansını arttırabilirler. Gayrimenkul sektöründeki CRM kullanımında otomasyon desteğinin de (iş akışları) oldukça önemli bir yeri vardır. Örneğin otomasyon sayesinde örnek daire gezmiş bir müşteriye 2 gün sonra otomatik bir mesaj gönderebilir veya satışçısına hatırlatma yapabilirsiniz. Bu sayede satışın önemli aşamalarında müşteriye kendinizi hatırlatarak satışları kazanma veya daha hızlı kapatma olasılığınızı arttırabilirsiniz. Bir başka örnek olarak atama kuralları ile sizlere ulaşan potansiyel müşterileri bölgelerine, demografilerine veya dilediğiniz herhangi bir kritere göre dilediğiniz satışçıya atayabilirsiniz. Bu sayede doğru satışçıya doğru müşteriyi atayarak, satış performansınızı arttırabilirsiniz. Gayrimenkul sektöründe bir CRM sistemine yatırım yaparken, almayı düşündüğünüz CRM sisteminin otomasyon yeteneklerinin yeterliliğine göz atmanız oldukça kritik bir noktadır. 

Çoklu Kanallı (Omnichannel) Satış Yapısı

Gayrimenkul sektöründeki etkili satış kanallarına göz atıldığında SMS, e-posta, çağrı merkezi, web formu gibi yapıların büyük öneme sahip olduğu öne çıkıyor. Gayrimenkul sektörünün dinamiklerinden dolayı firmaların potansiyel müşterilerine fiyat, kredi ve teknik detayların büyük bir kısmını müşteriye birebir iletişim kurmadan aktarması oldukça zor. Özellikle bu durumlarda çağrı merkezi ve web formu yapıları önemini daha da arttırmakta. Bu kanalları verimli şekilde kullanan firmalar daha fazla müşteriye erişebiliyor ve eriştikleri müşterilere hızlı dönüşler gerçekleştirebiliyorlar. Fakat gayrimenkul sektöründe bu kanalların CRM sisteminden bağımsız kullanıldığı durumlarda firmalar yüksek rakamlarda potansiyel müşteri kaybı yaşayabiliyor.


Çözüm : Günümüzde çoğu sektörde olduğu gibi gayrimenkul sektöründe de çoklu kanallı (omnichannel) iletişim yapısı büyük bir öneme sahip. Çağrı merkezinizi CRM sisteminizle entegre ettiğinizde müşterilerinize daha hızlı dönüş yapmanız, görüşme notlarınızı kaydetmeniz kolaylaştırabilir ve müşterileri gözden kaçırma riskinizi düşürebilirsiniz. CRM sisteminize entegre web formları farklı kaynaklardan edindiğiniz tüm müşterilerinizi CRM sisteminiz üzerinde tek bir havuzda toplayabilirsiniz. CRM sisteminiz üzerinden müşterilerinize bireysel veya toplu e-postalar göndererek, müşterilerinizle daha hızlı ve odaklı iletişimler kurmanız mümkün olur. Gayrimenkul sektöründe çoklu kanallı yapıya sahip bir CRM sistemi kullanmak satış, verimlilik ve çalışan motivasyonunu arttıracak bir unsurdur.

Basit Kullanım, Mobil CRM ve Uzaktan Çalışma Özellikleri

Gayrimenkul sektöründeki en zorlu görevlerden biri satış personeline CRM kullanma alışkanlığını aşılamak olarak öne çıkmaktadır. Gayrimenkul sektöründeki satış personeli genel olarak sahada yüksek bir tempoda çalışmakta, sahada olmadığında da satış ofisinde yine zamana karşı yarışmaktadır. Yapıları gereği veri girişine vakit ayırmakta zorlanan satış personeli, pratik bulmadığı CRM sistemlerini verimsiz bir şekilde kullanarak eksik veri girişleri yapabilir. Bu gibi durumlarda CRM üzerinde işlem yapan diğer departmanlar (pazarlama, müşteri ilişkileri, çağrı merkezi vb.), ihtiyaç duydukları verileri CRM sisteminde bulamadıkları içinişlerinde aksaklık yaşayabilirler. Domino etkisi yaratan bu durumlar departmanlar arasında huzursuzluk ve motivasyon kaybına sebep olabilir.


Çözüm : Günümüzde satış personeline CRM kullanma alışkanlığı aşılamak eskiye oranla kolaylaşmış durumda. CRM kullanma alışkanlığını aşılamak eskiye oranla kolaylaşmış durumda. Satış personelinizi teşvik etmek adına kullanmayı tercih edeceğiniz CRM sisteminin basit ekranlarla pratik bir kullanım sunması oldukça önemli bir unsurdur. Veri girişinin birkaç saniye içerisinde yapıldığı bir CRM sistemi, satışçılar adına büyük bir tercih kriteri olacaktır. Bir diğer önemli nokta ise Mobil CRM kullanımıdır. Satış personeli sürekli harekette olan yapısından dolayı her zaman bilgisayar açmaya vakit bulamayabilir. Fakat satışçıların veri girişlerini akıllı cep telefonlarından hızlıca gerçekleştirebileceği bir CRM sistemi, zaman konusunda kısıtlı olan saha satışçıları adına büyük fayda sağlayacaktır. Gayrimenkul sektöründe bir CRM sistemine yatırım yaparken, basit kullanım ve mobil CRM yetenekleri olan bir sisteme yatırım yapmanız, satış takımınızın performansını ve motivasyonunu arttıracaktır.

Bütünleşik Çalışma ve Entegrasyon İhtiyaçları

Gayrimenkul sektöründe çalışan firmalar çeşitli süreçler için farklı platformlar kullanabiliyorlar. (Örneğin; teslim sonrası destek, muhasebe, pazarlama vb.) Müşteri verileri içeren çeşitli platformlar, müşteri verilerinin merkezi olan CRM ile entegre bir biçimde çalışmadığında, çalışanlar süreçlerinde kopukluk yaşayabiliyor ve birden fazla platform üzerinde işlem yapmak zorunda kalarak verimsiz bir şekilde çalışmak zorunda kalabiliyorlar.


Çözüm : Gayrimenkul sektöründeki entegrasyon ve bütünleşik çalışma ihtiyaçları göze alındığında, yatırım yapacağınız CRM sisteminin entegrasyonlara açık bir yapısı olması, hazır bir entegrasyon ekosistemine sahip olması ve entegrasyonlara ek olarak sizlere bütünleşik çalışan bir çözüm ailesi sunması gibi unsurlar sizin için önemli değerlendirme kriterleri olacaktır. Piyasada çoğu iş süreci adına kullanılan popüler platformlar mevcut. Bu popüler platformlarla hazır bir entegrasyona sahip olmak sizi ciddi bir efor ve maliyetten kurtaracaktır. Ayrıca kullandığınız özel 3.parti platformları CRM sisteminize entegre etmek isteyebilirsiniz, bu noktada entegrasyonlar adına CRM sisteminizin size esnek bir yapı sunması gerekmektedir. Son olarak entegrasyonlara alternatif olarak bir çözüm ailesinin avantajından yararlanabilirsiniz. Kullanmayı tercih ettiğiniz CRM sisteminin çeşitli iş süreçleri (satış sonrası destek, toplu e-posta gönderimleri, webchat, chatbot vb.) adına sunduğu çözümleri var ise (ve bu çözümler CRM ile bütünleşik çalışıyor ise), 3.parti sistemler yerine bu çözümleri kullanmak sizlere maliyet, efor, ve verimlilik gibi noktalarda avantajlar sağlayacaktır.

Gayrimenkul Sektöründe Sık Kullanılan Zoho CRM Özellikleri

zoho crm google ve facebook reklam yönetimi

​​Google ve Facebook Reklam Yönetimi

Sektöre özel sunduğu fayda : Google Ads, Facebook ve Instagram'da verdiğiniz reklamlardan edindiğiniz müşterileriniz, Zoho CRM sisteminize otomatik olarak kaydolur ve satış takımınız anında bu müşterilerle iletişime geçebilir. Ayrıca müşterilerinize dair önemli reklam bilgileri, (anahtar kelime, kampanya vb.) müşteri kartlarınızın üzerinde tutulur ve bu sayede Zoho CRM üzerinden, reklam harcamalarınızın ölçümlemesini yapabilir, reklamlarınızdan ne kadar kar ettiğinizi hesaplayabilirsiniz.


Kullanan departmanlar : Satış ve Pazarlama

zoho crm omnichannel

​​Çoklu Kanal (Omnichannel) Yapısı

Sektöre özel sunduğu fayda : Firmanıza çoklu kanallardan ulaşan müşterilerinizi Zoho CRM içerisinde yönetebilirsiniz. Satış sinyalleri özelliği sayesinde toplu e-postalarınızı açan, size sosyal medyadan mesaj gönderen, telefonla şirketinizi arayan, anketlerinizi dolduran müşterileriniz hakkında anlık bildirimler almanız mümkün. Bu yapı müşterilerinizi gözden kaçırma ve cevapsız bırakma gibi durumları minimuma indirerek ulaşılabilirliğinizi arttırabilirsiniz.


Kullanan departmanlar : Satış, Müşteri İlişkileri, Çağrı Merkezi, Pazarlama, Servis ve Destek

zoho crm satış takibi

​Satış Fırsatı Yönetimi

Sektöre özel sunduğu fayda : Zoho CRM üzerindenki "Satış Fırsatları" modülü, satışlarınızın anlık durumlarını takip etmenizi sağlar. Bu özellikten faydalanarak satışlarınızı en verimli şekilde takip edebilir ve istediğiniz zaman geçmişe, mevcut zamana veya ileriye yönelik satış analizleri yapabilirsiniz.


Kullanan departmanlar : Satış

zoho crm çoklu satış hunileri

​Çoklu Satış Hunileri

Sektöre özel sunduğu fayda : Zoho CRM üzerinde yer alan çoklu satış hunilerinizi kullanarak sıfır araç satımı, gayrimenkul, kurumsal, kiralama, ticari ve benzeri satış süreçlerinizi takip etmek ayrı satış hunileri oluşturabilirsiniz. Bu yapı sayesinde sattığınız birde fazla ürün ve hizmeti ayrı satış süreçleri ile kurgulayabilir ve yönetebilirsiniz.


Kullanan departmanlar : Satış

zoho crm satış performans yönetimi

​Satış Performans Yönetimi

Sektöre özel sunduğu fayda : Zoho CRM üzerinde yer alan satış raporları sayesinde, satış performansınızı satış temsilcisine, projeye, kaynağa ve benzeri kriterlere göre ölçümleyebilir ve dinami olarak CRM üzerinden takip edebilirsiniz.


Kullanan departmanlar : Satış

zoho crm gayrimenkul için canvas tasarım

​Gayrimenkul Portföy Yönetimi

Sektöre özel sunduğu fayda : Zoho CRM üzerinde, sattığınız projelerinize dair detayları da yönetebilirsiniz. Projelerinizin fotoğrafları, satış bilgileri ve benzeri detayları CRM üzerinde ürün kartları üzerinde kayıt altında tutabilirsiniz. Bu sayede satış ve diğer departmanlarınız CRM üzerinden portföylerini yönetebilir ve projeler üzerindeki hakimiyetlerini arttırabilirler.


Kullanan departmanlar : Satış, Müşteri İlişkileri, Çağrı Merkezi

zoho crm görev yönetimi

Görev Yönetimi ve Hatırlatmalar

Sektöre özel sunduğu fayda : Çalışanlarınızın müşteriler, satışlar ve benzeri kayıtlar üzerinde günlük, haftalık ve aylık görev hatırlatmaları almalarını sağlar. Bu sayede zamanında yapılması gereken işler çalışanlarınıza sistem tarafından otomatik olarak hatırlatılır.


Kullanan departmanlar : Satış, Müşteri İlişkileri, Çağrı Merkezi

zoho crm teklif şablonları

Teklif Şablonları

Sektöre özel sunduğu fayda : Teklif şablonlarını kullanarak, müşteriyle paylaşacağınız teklif dosyanızı Zoho CRM üzerinden hazırlayabilirsiniz. Tekliflerinizin PDF dosyasını alabilir veya çıktılarını alabilirsiniz. Müşteri için hazırlanan geçmiş tekliflere müşteri kartı üzerinden ulaşabilirsiniz.


Kullanan departmanlar : Satış

zoho crm not yönetimi

Notlar ve Dosyalar

Sektöre özel sunduğu fayda : Müşterilerinize dair tüm notlarınızı Zoho CRM sistemi üzerindeki müşteri kartları üzerinde yönetebilirsiniz. Bu sayede müşteri kartına giren çalışanlarınızın, bırakılan tüm notları okuyarak, müşterinin geçmişine hızlı bir şekilde hakim olabilir. Ayrıca müşterilerinizin sizlere gönderdiği görsel, ses, doküman ve benzeri dosyaları da Zoho CRM üzerindeki müşteri kartı üzerinden depolayabilirsiniz. Bu sayede müşteri kartı üzerinden müşteriye ait tüm dosyalara dilediğiniz zaman erişebilirsiniz.


Kullanan departmanlar : Satış, Müşteri İlişkileri

zoho crm özel alanlar

​​Alan Özelleştirme

Sektöre özel sunduğu fayda : Zoho CRM üzerinde yer alan ekranlara sektörünüze veya firmanıza özel olarak ihtiyaç duyduğunuz alanları dilediğiniz gibi ekleminz mümkündür. Eklediğiniz alanları zorunlu yapabilir, kurallara bağlı çalıştırabilir ve tüm detaylarına göre düzenleyebilirsiniz.


Kullanan departmanlar : Satış, Pazarlama, Müşteri İlişkileri

zoho crm iş akışları

​İş Akışları

Sektöre özel sunduğu fayda : İş akışlarını kullanarak belli senaryolar gerçekleştiğinde CRM sisteminiz üzerinde alan güncellemeleri, hatırlatmalar, görev atamaları ve benzeri aksiyonların alınmasını sağlayan otomasyonları kullanabilirsiniz. Bu sayede iş takibinizi güçlendirebilir, daha hızlı ve basit bir şekilde çalışabilirsiniz.


Kullanan departmanlar : Satış, Pazarlama, Müşteri İlişkileri

zoho crm atama kuralları

​Atama Kuralları

Sektöre özel sunduğu fayda : Müşterinin hızlı bir şekilde belirlediğiniz kriterlere uyan uygun satış temsilcisine atanmasını sağlar. Bir müşteri ile birden fazla satış personelinin iletişime geçmesinin önüne geçilmesini sağlar.


Kullanan departmanlar : Satış, Müşteri İlişkileri, Çağrı Merkezi

zoho crm basit ve pratik kullanım

​​Basit Ekranlar ve Pratik Kullanım

Sektöre özel sunduğu fayda : Zoho CRM üzerindeki ekranlar, pratik şekilde veri girişi yapılması adına basit bir yapıda tasarlanmıştır. Dilediğiniz modülü isteğinize göre sadeleştirebilir, kullanmadığınız alanları kaldırabilir ve bazı alanların sadece belirli durumlarda gözükmesini sağlayarak ekran üzerindeki kalabalık görünümden kurtulabilirsiniz.


Kullanan departmanlar : Satış, Pazarlama, Müşteri İlişkileri, Çağrı Merkezi, Operasyon

zoho crm mobil uygulama

Mobil CRM Desteği

Sektöre özel sunduğu fayda : Zoho CRM'in hem iOS hem de Android işletim sistemlerinde çalışan mobil uygulaması bulunmaktadır. Bu uygulama üzerinden CRM üzerindeki tüm müşteri kartlarınıza anında ulaşabilir, CRM üzerindeki işlemlerinizi gerçekleştirebilir ve müşterilerinizi CRM üzerindeki iletişim numaraları üzerinden arayabilirsiniz.


Kullanan departmanlar : Satış ve Müşteri İlişkileri

zoho crm entegrasyon seçenekleri

​Entegrasyon Seçenekleri

Sektöre özel sunduğu fayda : Zoho CRM'in piyasadaki çoğu popüler platform ile hazır entegrasyonu bulunmaktadır. Ayrıca Zoho CRM, kullandığınız 3.parti platformlarla da entegre edilebilen bir yapıya sahiptir. Zoho CRM sisteminin entegrasyonları hakkında ekibimize danışabilirsiniz.


Kullanan departmanlar : Satış, Pazarlama, Müşteri İlişkileri, Operasyon

zoho crm bütünleşik çalışma

Bütünleşik Çalışma ve Çözüm Ailesi

Sektöre özel sunduğu fayda : Zoho, bütünleşik çalışan geniş bir çözüm ailesine sahiptir. Satış, satış sonrası servis, pazarlama, proje yönetimi, İK, uzaktan çalışma, süreç yönetimi ve benzeri birçok alandaki Zoho çözümü, Zoho CRM sistemiyle bütünleşik bir şekilde çalışmaktadır.


Geniş çözüm ailesinden faydalanmak adına Zoho One ve CRM Plus paketlerimizi incelemenizi tavsiye ederiz.


Kullanan departmanlar : Satış, Pazarlama, Yönetim, Operasyon, Müşteri İlişkileri, İK, Proje Yönetimi

Gayrimenkul Sektöründe Zoho CRM Kullanan Firmalar

Öne Çıkan Referanslarımız

Zoho CRM Sistemini Türkiye'de gayrimenkul sektöründe kullanan birçok firma bulunmaktadır. Tüm referanslarımızı incelemek için tıklayın.

zoho crm gayrimenkul referans
zoho crm gayrimenkul referans
zoho crm gayrimenkul referans
zoho crm gayrimenkul referans
zoho crm gayrimenkul referans
zoho crm gayrimenkul referans
zoho crm gayrimenkul referans
zoho crm gayrimenkul referans
zoho crm gayrimenkul referans

Müşterilerimizi Dinleyin

Gayrimenkul sektöründe beraber çalıştığımız müşterilerimizin ürün ve hizmetlerimiz hakkındaki yorumlarını izleyebilir veya okuyabilirsiniz.

Gayrimenkul Sektöründe Zoho CRM Kullanımı Sunumumuzu İzleyin!

Gayrimenkul sektöründe Zoho CRM sisteminin kullanımını örneklerle anlattığımız videomuzu izleyebilirsiniz!

Zoho CRM Hakkında Daha Fazla Bilgiye Erişin

Aşağıdaki menü üzerinden Zoho CRM hakkında daha detaylı içeriklere erişebilirsiniz.

zoho crm tüm özellikler
zoho crm lisans fiyatları
zoho crm sıkça sorulan sorular
zoho crm mevcut entegrasyonlar
zoho crm video sunumları
zoho crm canvas tasarım stüdyosu
zoho crm özelleştirme seçenekleri
zoho crm satış yönetimi
zoho crm müteri adayı yönetimi
zoho crm tüm raporlama seçenekleri
zoho crm tüm iş akışları ve otomasyon
zoho crm tüm süreç yönetimi