zoho_crm

TR

zoho_crm

EN

Exporgin, Zoho One ile tüm dijital süreçlerini yönetiyor

Exporgin ile 2021 yılında çalışmaya başladık. Zoho satın alımını Cloudyflex üzerinden yapan Exporgin, an itibariyle Zoho uygulamalarını tamamen kendi bünyesinde herhangi bir destek veya danışmanlığa ihtiyaç duymadan kullanıyor. Exporgin'in kullandığı Zoho ürünleri ve Cloudyflex hakkındaki yorumlarını aşağıdan okuyabilirsiniz.

metropolsoft

Sektör

E-Ticaret

Hizmet Türü

B2C

Kullanılan Zoho Uygulamaları

Zoho One

Ürün Paketi

Exporgin Hakkında

Exporgin, Türkiye’deki kaliteli ürün üreten markaları ve üreticileri desteklemek amacıyla yola çıktı. 


Aynı zamanda bu markaların yurtdışına ürünlerini ihraç edebilmelerini desteklemek, onların ürünlerini satabileceği bir platform olarak kuruldu. 


5 dilde hizmet veriyor. 5 dilde hizmet verirken o bölgedeki ülkelere, Türkiye’deki Türk mallarının ihracını sağlıyoruz. 

Hasan Tüzemen

CRM Müdürü

Zoho kullanmadan önce iş süreçlerinizle ilgili nasıl problemler yaşıyordunuz?

İlk başta Google Workspace kullanıyorduk. Kişiler arasında belirli bir iş akışını takip etmek, geçmişe bakmak, gelecek planları oluşturmak gibi konularda eksikliği fark ettiğimiz zaman teknik müdürümüz Engin Bey, daha önceki deneyimlerine dayanarak Zoho’yu önerdi ve Zoho hayatımıza dahil oldu.

Hasan Tüzemen

CRM Müdürü

Zoho nasıl bulundu ve tam olarak hangi dijital süreçlere çözüm getirdi?

Bütün iş akışı süreçlerimizi Zoho ile yürütmeye başladık. 


Zoho bize müşteri ilişkileri yönetiminde, firmamıza dahil olan satıcıların dokümantasyon süreçlerinde, onların eğitim süreçlerinde ve onların yararlanabileceği bilgi bankası gibi alanlarda, onlarla iletişimde hem müşteri hem satıcı hem de bizim üç ayaklı bir iletişim kurmamıza yardımcı oldu. 


Bunların veri tabanının güncellenmesi, web sitesinin ve ürünlerinin tanıtılması, faturalandırılması süreçlerinin hepsinde aslında Zoho’yu kullanıyoruz. 


İçeride yaratılacak kampanyalar, içerideki insanların birbiriyle iletişimi, müşteriyle iletişimi, satıcıyla iletişimi hem dokümantasyon süreçlerini hem de eğitim süreçlerini çok etkiliyor. 

Hasan Tüzemen

CRM Müdürü

Zoho ürünlerinin hangi özellikleri sektörünüze hitap ediyor ve spesifik olarak çözümler getiriyor?

Bizim bir e-ticaret platformumuz var. E-ticarette önemli konulardan bir tanesi müşteri, ürün ve siparişlerdir. 


Zoho’nun da temelinde iletişim, CRM olduğundan dolayı bizim temasta bulunduğumuz kişilerde “Ne kadar ne kazandık? Nasıl temas ettik? Onun neresinde bize nasıl raporlama sundu?” gibi soruların cevaplarını Zoho CRM çok güzel bir şekilde veriyor. 

Mükremin Biçer

Kıdemli Yazılım Geliştiricisi

Zoho Uygulamalarının hangilerini kaç kullanıcı ile kullanıyorsunuz?

Biz Exporgin olarak, Zoho’nun Zoho One paketini 40 kişiyle kullanıyoruz.

Hasan Tüzemen

CRM Müdürü

Zoho'nun özelleştirilebilir ve uyarlanabilir yapısı hakkındaki fikirleriniz nelerdir?

Zoho One bize şu şekilde bir kolaylık sağladı çünkü özelleştirme burada ortaya çıkıyor; mesela desk bölümünde bir müşterinizle olan ticket sistemini CRM’de raporlama olarak alabiliyoruz veya CRM’e eklediğimiz bir müşteriyi desk’e senkronize ederek onunla olan iletişimi daha da güçlendirebiliriz. 

Mükremin Biçer

Kıdemli Yazılım Geliştiricisi

Zoho'nun hangi ürünlerinin hangi özelliklerini beğeniyorsunuz ve kullanıyorsunuz?

En çok kullandığımız uygulama Zoho Desk. Burada aslında müşterilerle ve satıcılarla iletişimimizi sağlıyoruz. Mesela bir müşteri bizi aradığında Zoho Desk üzerinde bir ticket oluşuyor veya web sitesinde Zoho portal üzerinden oluşturulan bir destek portalı var, oradan müşteri, kendisi bir ticket oluşturabiliyor. Orada bir kategorizasyon yaptık ve o kategorilere göre müşteri konusunu seçebiliyor ve ticket oluşturuyor. Bu ticket bize düşüyor, ticket’ı ilgili kategori müdürüyle paylaşıyoruz, o kategori müdürü satıcıyla paylaşıyor, satıcı bilgi veriyor. Bu tamamen arka planda gerçekleşiyor, müşteri hiçbirini görmüyor. Tabi Zoho CRM’e de bağlı olduğu için vaka dediğimiz bir alan oluşuyor. Sonrasında müşteriye dönüş yapıp ticket’ı kapatıyoruz. Bu tamamen müşterinin deneyimini başlatıp deneyimini sonlandırıncaya kadarki süreci işliyoruz. Burada benim en çok sevdiğim özellik; ticket’ı kapatmadan önce her şey tamamlanıp müşteriyle de anlaşıldığında küçük bir anket isteği yolluyoruz. Müşteri geri bildirimde de bulunabiliyor. Aslında mutlu fakat nötr bir bildirimde bulunuyor, şunu geliştirmenizi öneririz şeklinde. Biz de hemen başka bir ticket açıp o konuyu geliştirmek üzere çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Aslında müşteri Zoho ile içeriye dahil olmuş oluyor, içerideki süreci geliştirmeyi desteklemiş oluyor.


Zoho Projects’de yaklaşık 9 farklı projemiz var. Bu projelerin içinde de yarısı yapılmış 1400’ü aşkın task var. Yani Zoho Projects’i de çok etkin kullanıyoruz içeride. Aslında biz buradaki iş şemalarını geliştirdik. Örneğin bir kampanya yaratılacağı zaman, tüm detayların yer alacağı bir iş akışı kuruyoruz; bu kampanyada sms olacak, mail marketing yer alacak, tasarımı şu şekilde olacak gibi detayların olduğu ve hem tasarımcıların içinde olduğu hem sms ve mail marketing operatörlerinin içinde olduğu hem de yazılım ekibinin içinde olduğu bir iş akışı kuruyoruz. Blueprint diye adlandırılan sistemin kendi içinde olan versiyonunu Zoho Projects ile kurduk.


Zoho CRM’i biz web sitemize entegre ettik. Web sitemizde yer alan bütün bilgiler Zoho CRM’e akıyor, Zoho CRM’den de diğer portallara (Zoho Desk, Zoho Campaings…) akıyor. Aslında Zoho CRM bizim teknik ana tabanımızı oluşturuyor. Müşteri kartlarımız var burada ve müşterilerin neler yaptığını veya bizim müşterilere neler sunduğumuzu oradan takip edebiliyoruz. Zoho CRM en etkin kullandığımız ürün oluyor Zoho içerisinde.


Zoho Campaigns’i, mail marketing’te çok etkin kullanıyoruz. Zoho Campaigns verileri hem Zoho CRM’de satıcılarımızla bildiri paylaşmamız gerektiğinde mail yaratmamız gerekiyor ve bunu birden çok kişiyle paylaşmamız veya filtreli bir şekilde belirli satıcılarla paylaşmamız gereken durumlar oluyor. Burada Zoho Campaigns çok etkili oluyor.


Zoho Survey’i müşteri geri bildirimlerinde belirli aralıklarla kullanıyoruz. Süreçleri takip ediyoruz, buradan edinilen geri dönüşlerle birlikte Zoho Projects’te de projeler oluşturuyoruz 

Hasan Tüzemen

CRM Müdürü

Zoho ürünlerinin fiyatlaması hakkındaki görüşlerinizi alabilir miyiz?

Zoho’nun çok esnek ve ekonomik fiyatlaması var. Mesela bir mail marketing aracı kullanmak istediğimizde birbiriyle entegre olup olmaması gibi bir sürü araştırma yapmamız gerekiyor. 


Farklı alanlar için farklı araçlar almamız ve farklı markalarla görüşmemiz gerekiyor. Fiyatlamaları da birbirinden farklı olacak tabi. 


Fakat Zoho One paketi içinde hepsi bütünleşik bir şekilde ve çok ekonomik fiyatlara bu ürünlere kolayca ulaşabiliyoruz. 

Hasan Tüzemen

CRM Müdürü

Zoho Türkiye partneri Cloudyflex firması hakkında sizlere sunduğumuz servis ve danışmanlık hakkında yorumlarınızı alabilir miyiz?

Zoho ile ilk tanışmamız Cloudyflex tarafında oldu.


Biz Cloudyflex ile iş ortaklığı yaptıktan sonra Cloudyflex bize Zoho’yu tanımladı ve tanımlamakla kalmayıp yazılımsal olarak da desteğe ihtiyacımız olduğunda çok güzel bir aracı konumunda oldular. 


Bu noktada bizim hızlıca çözümlere ulaşmamızdaki en önemli ayaklardan birisi oldu Cloudyflex. En üst düzeyde Zoho desteğini onlardan başka verebilecek bir firma bulunduğunu da düşünmüyorum. 


En iyi desteği onların verdiğini düşündüğüm için Cloudyflex’i tavsiye ediyorum.

Mükremin Biçer

Kıdemli Yazılım Geliştiricisi