zoho_crm

TR

zoho_crm

EN

BİAS Mühendislik, Zoho One ile tüm dijital süreçlerini yönetiyor

BİAS Mühendislik ile 2020 yılında çalışmaya başladık. Zoho satın alımını Cloudyflex üzerinden yapan BİAS Mühendislik, an itibariyle Zoho uygulamalarını herhangi bir danışmanlık ve desteğe ihtiyaç duymadan kendi bünyesinde kullanıyor. BİAS Mühendislik firmasının kullandığı Zoho ürünleri ve Cloudyflex hakkındaki yorumlarını aşağıdan okuyabilirsiniz.

visiott tps

Sektör

Üretim & Bilişim

Hizmet Türü

B2B

Deneyimi Aktaran Yönetici

Test & Ölçüm Bölüm Müdürü - Burak Erdal

Kullanılan Zoho Uygulamaları

Zoho One

Ürün Paketi

Bias Mühendislik Hakkında

Bias Mühendislik 1997 yılında 3 ortak tarafından kurulan bir firmadır. 25 yılı aşkın süredir savunma sanayi ve otomotiv sektörlerinde ağırlıklı olarak tecrübe sahibi bir firmadır. Çalıştığımız alan büyük ölçüde Ar-Ge ve daha yüksek teknoloji ürünlerinin geliştirilmesi alanında çeşitli ürünler geliştirmeye devam ediyoruz.    

erdem özden

Burak Erdal

Test & Ölçüm Bölüm Müdürü

Bias bünyesinde dijital olarak hangi konularda ne zaman eksiklik hissedildi?

Öncelikli olarak bizim CRM ile ilgili arayışlarımız yaklaşık 10 yıl öncesine dayanıyor. 10 yıl önce Bias çok daha küçük bir kadroyla satışlarını gerçekleştiriyordu ve iş hacmi daha küçüktü. O zamandan beri firmada çalışan kişi sayısı, satış ekibi ve pazarın büyüklüğü de arttı. 10 yıl önce ilk yaptığımız çalışmalarda daha çok kişileri kayıt altına almak, mevcut olarak verdiğimiz teklifleri daha iyi değerlendirmek için bir yazılım arayışı içine girdik.  

erdem özden

Burak Erdal

Test & Ölçüm Bölüm Müdürü

Zoho nasıl bulundu ve tam olarak hangi dijital süreçlerinize çözüm getirdi?

CRM kullanımına farklı yazılımlarla başlamıştık ancak her yazılım farklı dezavantajları olduğundan kendimize uygun yazılımı ilk süreçte bulamadık. Daha önce kullandığımız CRM yazılımı ile çeşitli zorluklarla karşılaştığımızı fark ettik ve bu zorlukları o sistemle aşamadığımızı gördükten sonra farklı bir CRM sistemi için arayışa geçtik. Bu arayışa öncelikle yakın çevremizden başladık, bildiğimiz firmalarla görüştük, bize benzer işler yapan firmaların kullandığı yazılımları inceledik ve birkaç farklı yazılım markasıyla karşılaştık. 


Daha önceki süreçlerimize nazaran bu sistemleri detaylı incelemek istedik çünkü CRM sistemi yatırımı uzun sürelerde anlaşılıyor. Dolayısıyla en başta doğru bir tercih yapmak için bir deneme çalışması başlattık. Bu deneme çalışmalarında bazı kriterlere baktık ve bu kriterlerden en önemlisi; yazılımın ne kadar esnek olduğu ve kullanıcıya ne kadar kolay bir kullanım sağlayabileceğimiz ve bu yazılımını kadar kendi kendimize implemente edebileceğiz konularıydı. 


Bütün yazılımları bu şekilde değerlendirdikten sonra Zoho’nun diğerlerinden önde olduğunu gördük ve bu sürecin sonunda Zoho’ya yatırım yapmaya karar verdik. 

erdem özden

Burak Erdal

Test & Ölçüm Bölüm Müdürü

Zoho Uygulamalarını kullanarak hangi süreçlerinize nasıl çözümler buldunuz? Sonuçlardan memnun musunuz?

Zoho One paketi içerisinde en çok CRM sistemini kullanmaktayız. CRM sistemini bizim için önemli olan kişilerin, satış faaliyetinde irtibatta olduğumuz kişilerin kayıt altına alınması daha sonrasında ilgili satış fırsatlarının burada oluşturulması ve bu fırsatların içinde yer alan ve firmalara iletmiş olduğumuz tekliflerin düzenli olarak oluşturulması ve takip edilmesi için kullanıyoruz. CRM kullanımımızdaki en temel kriter, aslında satışlarımızın çok uzun sürelerde geri dönüşü oluyor olmasıdır. Ortalama olarak teklif verdikten sonra satışa dönüş zamanlarımız 3 ay ile bazen 2 yıla kadar bile uzadığı oluyor. Bu kadar uzun sürelerde satışa dönen takip etmiş olduğumuz müşterilerimizin CRM dışında harici birtakım yöntemlerle izlenmesi çok zor ama Zoho CRM ile bunu takip etmemiz bizim için oldukça pratik ve geri dönüşü çok daha mümkün olacak noktalara getiriyor.


Zoho One paketi içinde CRM dışında başka modülleri de kullanıyoruz. Bunlardan en yoğun kullandığımız ilk modül teknik destek kısımlarında Zoho Desk olmaktadır. E-mail yoluyla gelen taleplerin aslında CRM ile entegre bir şekilde kayıt altına alınması düzenli ve sistematik olarak geri dönüşlerin yapılabilmesini sağlıyor.


Aynı zamanda web formları tasarlamak için Zoho’nun Forms uygulamasını kullanıyoruz. Bu da yine müşterilerimiz için ve kendi içimizde aldığımız birtakım kayıtların düzenli bir şekilde takip edilebilmesi ve ilişkilendirilebilmesi için oldukça yararlı oluyor.


Paralel bir şekilde toplu e-mail gönderimlerinde ve pazarlama aktivitelerimizde Zoho Campaigns uygulamasını kullanıyoruz. CRM ile entegre bir şekilde seçmiş olduğumuz gruplara doğrudan hitap edebilecek bir şekilde e-maillerimizi gönderebilme şansını bize sunuyor.


Zoho’nun içerisinde bulunan yetenekli bir başka uygulaması ise Zoho Projects’tir. Zoho Projects içerisinde projelerimizi detaylı bir şekilde planlama ve yönetme şansımız oluyor. Biz de firma içerisinde bazı projelerimizi Zoho Projects ile yönetmeye başladık. İlerleyen zamanlarda da diğer projelerimizi de Zoho Projects’e entegre ederek bu kullanımı da genişletmeyi planlamaktayız.


Zoho’nun aynı zamanda Creator adında bir uygulaması var ve bu aslında Zoho’nun tüm programlarının ardında low-coding sunarak Zoho’nun yetişmediği veya hazır bulunmadığı noktalarda üzerine çeşitli uygulamalar eklemenize fırsat sunuyor. Uzun vadede Zoho’nun ve özellikle CRM tarafındaki kullanımımızın daha da esnek ve geniş hale gelmesini hedefliyoruz. 

erdem özden

Burak Erdal

Test & Ölçüm Bölüm Müdürü

Zoho'nun hangi ürünlerinin hangi özelliklerini beğeniyorsunuz ve kullanıyorsunuz?

Zoho’daki en beğendiğimiz, temel ve başarılı bulduğumuz özellik Zoho’nun çok yalın ve paralelinde de çok esnek olması oldu. Bunun yanı sıra Zoho aynı zamanda size de üzerinde bulunan tüm parametreleri değiştirebilme fırsatını sunuyor ve bunu da kod yazmadan yapabilmenizi sağlıyor. Bu nedenle biz de çok fazla destek alma ihtiyacı duymadan kendi ihtiyaçlarımızı Zoho üzerinde karşılayabiliyoruz. Dolayısıyla aslında bir CRM kullanırken beraberinde de hızlı bir şekilde CRM ile ilgili tüm gerekli güncellemeleri ve düzeltmeleri yapıyoruz.


Zoho’nun kullanımıyla gördüğümüz bir diğer fayda ise Zoho’nun diğer platformlarla entegrasyon içinde olması oldu. Hem Microsoft tarafında olsun hem de diğer uygulamalarla hali hazırda yazılmış API’larının bulunması ve onlarla zaten konuşabiliyor olması bizim için oldukça önemli bir kriter olmuştur. 

erdem özden

Burak Erdal

Test & Ölçüm Bölüm Müdürü

Zoho Uygulamalarının hangilerini kaç kullanıcı ile kullanıyorsunuz?

Bias bünyesinde 40 kullanıcı ile Zoho One paketini kullanmaktayız. 

erdem özden

Burak Erdal

Test & Ölçüm Bölüm Müdürü

Zoho'nun pandemi sürecinde size sağladığı esneklikler varsa bize bahsedebilir misiniz?

Bizim hem pandemi döneminde hem de hâlâ devam ettiğimiz uzaktan çalışma metodumuzda satış ekiplerinin birbiri ile koordinasyonu bağlamında CRM sistemi merkezde yer alıyor. Çünkü doğrudan birebir bu ekipler birbirleriyle konuşmasa bile CRM üzerinde aslında sürekli irtibat halindeler, birbirlerine çeşitli notlar ve lead’ler aktarıyorlar. Dolayısıyla CRM’in hem evden çalışma, uzaktan çalışma, süreçlerimizde hem de genel olarak pandemi süreçlerinde bizim oldukça yararlı oldu. 

erdem özden

Burak Erdal

Test & Ölçüm Bölüm Müdürü

Zoho ürünlerinin fiyatlaması hakkındaki görüşlerinizi alabilir miyiz?

Zoho One paketi içerisinde yer alan birçok uygulama söz konusu ve bu uygulamaları ayrı ayrı düşündüğümüz zaman her birisini tekil olarak bedelleri var. Fakat Zoho One’nın paket olarak tüm uygulamaları sağlıyor olmasıyla beraber bunları bir araya getirdiğinizde oldukça ekonomik bir fiyatlandırmayla sunuluyor. 


Dolayla bu uygulamaların hem entegre oluşu hem de aynı paket içerisinde uyumlu bir şekilde çalışması paket olarak bakıldığında ve toplam fiyat olarak bakıldığında fiyat/performans açısından oldukça iyi bir noktada olduğunu söyleyebilirim. 

erdem özden

Burak Erdal

Test & Ölçüm Bölüm Müdürü

Zoho Türkiye partneri Cloudyflex firması hakkında sizlere sunduğumuz servis ve danışmanlık hakkında yorumlarınızı alabilir miyiz?

Cloudyflex firmasıyla Zoho sayesinde tanışmış olduk. Kendileri Zoho markasıyla uzun yıllar çalışmış ve tecrübeli bir firmadır. Destek tarafında ve iletişim boyutunda oldukça başarılı bir firma olarak bize bu süreçte destek oldukları için teşekkür ediyoruz. 


Türkiye’de Zoho markası ile çalışmak isteyen ve destek almak isteyen firmalara Cloudyflex ile çalışmalarını öneriyoruz. 

erdem özden

Burak Erdal

Test & Ölçüm Bölüm Müdürü