zoho_crm

TR

zoho_crm

EN

Segmentify, Zoho One ile tüm dijital süreçlerini yönetiyor

Segmentify ile 2016 yılında çalışmaya başladık. Zoho satın alımını Cloudyflex üzerinden yapan Segmentify, an itibariyle Zoho uygulamalarını tamamen kendi bünyesinde herhangi bir destek veya danışmanlığa ihtiyaç duymadan kullanıyor. Segmentify'ın kullandığı Zoho ürünleri ve Cloudyflex hakkındaki yorumlarını aşağıdan okuyabilirsiniz.

segmentify

Sektör

Bilişim

Hizmet Türü

B2B

Kullanılan Zoho Uygulamaları

Zoho One

Ürün Paketi

Segmentify Hakkında

Segmentify ile markalara uçtan uca çözümler sunarak işletmelerini büyütmelerini sağlıyoruz. Segmentify bir müşteri etkileşimi platformudur ve 2015 yılında kurulmuştur.


Son zamanlarda çoğunlukla Segmentify'ın küresel ayak izi üzerinde çalışıyorum ve Segmentify içerisindeki tüm takımları yönetiyorum.


Çoğu startup gibi bizim yolculuğumuz da bir gelişim merkezinde başladı. 2015 yılında, üç kurucu ortak olarak Segmentify'ın ilk versiyonunu yarattık.


İlk yılımızın sonunda 15 kişilik bir ekip olduk ve gelişim merkezinden çıkıp ilk ofisimize geçtik. An itibariyle 70 kişinin üzerindeyiz ve 5 farklı ülkede ofisimiz bulunmaktadır. 

Murat Soysal

Yönetici Ortak

Zoho kullanmadan önce iş süreçlerinizle ilgili nasıl problemler yaşıyordunuz?

Segmentify'ın büyüme sürecinde bir startup'ın, scaleup'a geçişinde karşılaşılabilecek çeşitli problemlerle karşı karşıya kaldık. En büyük problemlerden biri farklı ülkelerden kazandığımız müşterilerin, ürünlerimize dair destek taleplerini karşılamak oldu.


Şu an 40 ülkeye hizmet vermekteyiz. Şirketinizi farklı pazarlara doğru genişlettiğinizde, farklı dil ve kur ihtiyaçları doğabiliyor. 1 modül kullanmak yerine 70 farklı modül kullanmaya başladığınızda, büyümenizi yönetmek için karmaşık müşteri destek süreçlerini yönetebilmeniz gerekmektedir.


Bu noktada büyümemizi desteklerken karşılaştığımız ana problemler, farklı ülkelere destek vermekte zorlanmak, farklı para birimlerinde destek sağlamakta zorlanmak ve farklı zaman dilimlerinde destek vermekte zorlanmak oldu.  

Zoho nasıl bulundu ve tam olarak hangi dijital süreçlere çözüm getirdi?

O yıllarda bize farklı ülkelerdeki ve zaman dilimlerindeki takımlarımızı yönetmemize, farklı para birimlerine ve dillere sahip pazarlarda müşteri kazanmamıza yardımcı olabilecek en iyi CRM'i bulmaya çalıştık.


Operasyonlarımızı yeni bir pazara genişlettiğimiz her seferinde elimizdeki CRM opsiyonlarının farklı operasyonları yönetmekte yetersiz kaldığını gördük. Bu da çözmeye çalıştığımız bir ana problemdi.


Bu bahsettiğimiz problemleri çözmek adına birçok farklı uygulama kullandık. Fakat starup'dan scalup'a geçiş sürecinde, farklı ülkelerdeki destek süreçlerimizi ve CRM operasyonlarımızı yönetebileceğimiz yeni bir çözüm arayışındaydık.


Bir teknoloji takımı olarak, üzerinde oynamalar yapabileceğimiz, ihtiyaçlarımıza göre kolayca özelleştirebileceğimiz ve çözüm sağlayıcımızdan mükemmel bir destek alabileceğimiz bir CRM sistemi istedik.


Yolculuğumuz oldukça ünlü ve kullanışlı CRM ve satış sonrası servis masası (Desk) çözümleri ile başladı. Hemen bu ürünlerin yeteneklerini ve karmaşık problemlere sunduğu çözümleri analiz ettik.

Kapsamlı araştırmamız bizi Zoho'ya getirdi.

Zoho ürünlerinin Segmentify içerisindeki içerisindeki kullanımı hakkında kısa bir özet verebilir misiniz?

İlk olarak bizim müşteri adayından (lead) başlayan bütün müşteri yaşam döngümüz CRM içerisinde başlıyor. Müşteri adayı üzerinde yürüttüğümüz ücretsiz deneme, kavramın ispatı (proof of concept) ve operasyon süreçlerinde, müşteri adayı, müşteriye dönüştüğünde, müşterinin yaşam boyu döngüsü diğer uygulamalarımıza dağıtılıyor, Zoho Desk üzerindeki destek masamıza yansıyor ve Zoho Subscriptions üzerindeki faturalarımıza yansıyor.


İşe alımlarda Zoho Recruit kullanıyoruz. İnsan kaynakları ve performans yönetimi için Zoho People uygulamasını kullanıyoruz.


Takımlarımızı eğitmek, yeni eğitim dokümanları sağlamak ve eğitimlerin tamamlanma durumlarını takip etmek için TrainerCentral uygulamasını kullanıyoruz. Aynı zamanda TrainerCentral uygulamasını kendi müşterilerimizi eğitmek için de kullanıyoruz.


Bazı Zoho modüllerini kendi çalışanlarımız için de kullanıyoruz. Zoho'yu tüm müşterilerimiz ve çalışanlarımıza olan ilişkimizi yönetmek için kullandığımızı söyleyebilirim. 

Zoho Uygulamalarının hangilerini kaç kullanıcı ile kullanıyorsunuz?

Segmentify olarak Zoho One paketini şu anda 90 kullanıcı ile kullanmaktayız.  

Zoho'nun hangi ürünlerinin hangi özelliklerini beğeniyorsunuz ve kullanıyorsunuz?

Zoho çözüm ailesindeki en sevdiğim uygulama Zoho CRM. Çünkü bu yılın başına kadar satış ve pazarlama takımlarını da ben yönetiyordum.

Yoğun bir şekilde Zoho CRM kullanıyordum. Zoho CRM içerisindeki en çok sevdiğim özellik panolar. Çünkü 40 farklı ülkede operasyonlarımız bulunmakta ve bu ülkelerdeki aktif satış ofislerimizin satış hunilerini çok dikkatli bir şekilde yönetmem gerekiyor.


Bu sayede satış ve büyüme operasyonları için projeksiyonlar, aylık gelirler gibi hesaplamaları farklı para birimlerinde yapabiliyorum. Aylık sabit gelirleri görmek oldukça zorlu bir süreç. Bence başka bir çözümle bunu yapmak imkansıza yakın. Her gün, güncel kur bilgilerini Avrupa Merkez Bankasından alıyoruz ve Zoho CRM içerisindeki tüm kodlarımızı ve faturalarımızı güncelliyoruz.


Bu sayede her ay sabit gelirlerimizi görebiliyorum ve bu da beni çok mutlu ediyor, çünkü bu sayede daha iyi projeksiyonlar çıkartabiliyorum.


Ek olarak, benim bakış açımdan takımın en çok sevdiği noktaları sorarsanız, Zoho Projects'e geçişimiz diyebilirim.


Segmentify'ı kendi rekabetinden ayırt etmek için geçtiğimiz sene 200 üzerinde müşterimizi Zoho Projects üzerine taşıdık. Makine öğrenimi algoritmalarımızın yanı sıra, müşterilerimize kazanç sağlayacak büyüme stratejileri sunan bir mükemmellik merkezi yarattık. An itibariyle kütüphanemizde 1000 üzerinde kazanç sağlayan büyüme stratejisi bulunmakta.

Eğer müşterilerimizde bir büyüme stratejisi kullanmak istersek, kullanacağımız strateji müşterimizin pazarına ve dikeyine göre değişmekte. 

Zoho'nun özelleştirilebilir ve uyarlanabilir yapısı hakkındaki düşünceleriniz nelerdir?

Zoho üzerinde sevdiğim şeylerden biri özelleştirebilmemiz. Bu ihtiyacımız olan bir şey.

Zoho Desk ve CRM ürünlerinin kurulumlarının başında, lokal ülke partnerimiz Cloudyflex bize ürünleri nasıl kullanabileceğimiz hakkında, ürünleri nasıl hızlıca canlıya alabileceğimiz hakkında ve nasıl özelleştirebileceğimiz hakkında oldukça yardımcı oldular.Ürünler üzerindeki hakimiyetimizi arttırdıktan sonra, Zoho ile konuşarak kendi takımımızı ihtiyaçlarımıza göre hızlıca özelleştirme yapabilme üzerine eğittik. An itibariyle Segmentify içerisinde karşılaştığımız her ihtiyaç için sorduğumuz ilk soru, "bunu Zoho ile çözebilir miyiz?" oluyor. Zoho'nun bu konu hakkında bir çözümü var mı diye bakıyoruz? Eğer yok ise, elimizdeki Zoho çözümlerinin bu ihtiyaca cevap verecek şekilde özelleştirilme durumuna bakıyoruz.


Biz şu an Zoho'yu pek çok farklı yol ile özelleştiriyoruz.

İlk olarak, Zoho'nun pek çok çeşitli çözümü var ve biz bu çözümleri yoğun olarak kendi aralarında entegre kullanıyoruz. Ayrıca bu uygulamalar kendi aralarında entegre olsa bile, biz burada özel fonksiyonları (custom functions) kullanarak, Zoho uygulamaları arasında çeşitli bilgilerin akışını sağlıyoruz.


İkinci nokta ise Zoho Uygulamalarını, 3.parti uygulamalar ile entegre etmek. Burada kendi ürünümüz üzerinden örnek vermek istiyorum. Biz Zoho'yu Segmentify'ın kendi çözümlerine entegre ettik. Segmentify üzerindeki müşterilerde gördüğümüz performans değerlerini, Zoho'nun API'lerini kullanarak Zoho Analytics üzerine yolluyoruz. Bu sayede Zoho Desk ve Zoho Projects üzerindeki aktivitelerimizin sonuçlarını görebiliyoruz.  Sonuçlar genel olarak Segmentify platformundaki verilerden geliyor, burada performansı görüyoruz ve bu performansı Zoho Analytics üzerine yolluyoruz. Bu sayede tek bir platform üzerinden aktivitelerimizin sonucunu takip edebiliyoruz.


Üçüncü olarak Zoho Marketplace üzerine konuşacağım. Operasyonlarınız ve büyümeniz içerisinde yeni bir aktiviteye ihtiyacınız olduğunda ve eğer Zoho Marketplace içerisinde bu ihtiyaçlara karşılık veren farklı bir uygulama var ise, bu uygulamayı Zoho yapınıza basit bir şekilde entegre edebiliyorsunuz.  

Zoho Türkiye partneri Cloudyflex firması hakkında sizlere sunduğumuz servis ve danışmanlık hakkında yorumlarınızı alabilir miyiz?

Zoho ile ilerlemeye karar verdikten sonraki adımda beraber çalışabileceğimiz bir partner arayışına başladık. Ekosistemimiz hakkında yönelttiğimizi tüm sorulara cevabı veren Zoho Premium Partneri Cloudyflex oldu.


Bizim satış partnerimiz olarak yola başladılar. İmplementasyon ve sistem taşıma süreçlerinde (migration) yapılan özelleştirmeler sırasında birçok sorumuz oldu ve bu noktada problemi çözebilecek bir partnere ihtiyacınız oluyor. Eğer partnerin bu sorunu çözebilecek bir kaynağı yok ise konunun Zoho Global tarafında hızlıca iletilmesi gerekiyor.

Bu süreçler baz alındığında, Cloudyflex ile deneyimimiz harikaydı. Satış operasyonları, satış sonrası servis ve destek, implementasyon, özelleştirme gibi konularda istediğimiz desteği kendilerinden aldık. Zoho'ya sistemini taşıyacak her şirket için Cloudyflex ile çalışmayı kesinlikle öneririm.


Zoho'yu halihazırda kullanan firmalar bile kullanım verimliliğini arttırmak için, farklı modülleri denemek için ve şirketteki çeşitli operasyonlar üzerinde farklı Zoho Uygulamalarını denemek için, Cloudyflex ile görüşebilir. Kendileri gayet yardımcılar.