zoho_crm

TR

zoho_crm

EN

VTC Enerji, Zoho One ile tüm dijital süreçlerini yönetiyor

VTC Enerji ile 2020 yılında çalışmaya başladık. Zoho satın alımını Cloudyflex üzerinden yapan VTC Enerji, an itibariyle Zoho uygulamalarını herhangi bir danışmanlık ve desteğe ihtiyaç duymadan kendi bünyesinde kullanıyor. VTC Enerji'nin kullandığı Zoho ürünleri ve Cloudyflex hakkındaki yorumlarını aşağıdan okuyabilirsiniz.

metropolsoft

Sektör

Enerji

Hizmet Türü

B2B

Kullanılan Zoho Uygulamaları

Zoho One

Ürün Paketi

VTC Enerji Hakkında

VTC Enerji bundan 7-8 sene kadar önce, enerji sektöründe faaliyet gösteren bir start-up şirketi olarak başladı. 


O dönemde enerji piyasalarının gelişmesiyle birlikte teknik entegrasyonlar ve enerji süreçlerinin dijital yönetimi oldukça yeni bir konuydu ve firmaların süreçlerinin yönetebilmesi için bu tür ürünlere oldukça ihtiyaç vardı. 


Bu dönemde sunmuş olduğumuz yazılım çözümleri pazarda ciddi bir karşılık buldu. Bununla birlikte özellikle Türkiye’nin büyük sanayi kuruluşları, elektrik üretim santralleri ve ilk 100 içerisinde yer alan firmalarda ürünümüzü kullandırma imkanına eriştik. 


Bu dönemde hızlı bir büyüme göstererek Fortune 500’e giren, 70 kişinin üzerindeki kadrosuyla, geliştirmiş olduğu yazılım ürünleriyle güçlü bir şirkete dönüştük diyebilirim.  

Mustafa Mutlu

İş Geliştirme Müdürü

Zoho kullanmadan önce iş süreçlerinizle ilgili nasıl problemler yaşıyordunuz?

Dijital anlamda enerji üretim hizmeti sunan bir firma olarak kendi iç süreçlerimizde de tamamen dijitali önceliklendiren bir şirketiz. 


Tüm süreçlerimiz uçtan uca birbiriyle entegre olsun, içeride herhangi bir aksaklık yaşanmasın gibi kriterlerimizi öncelik tutarak ürünlerimizi seçmeye çalışıyoruz. Zoho One platformuyla çalışmaya başlamadan önce farklı ürünleri kullanıyorduk. 


Şirket ilk kurulduğu zamanlarda görev yönetimi için farklı bir ürün, yazılım tarafında farklı bir ürün, operasyon ekibinin iş takibi için farklı bir ürün, CRM için farklı bir ürün kullanıyorduk. 


Bu kullandığımız ürünlerin birbiriyle entegrasyonu bulunmuyordu ve yapmış olduğumuz işleri bir süreç haline getirmek istediğimizde, iş süreçleri ve entegrasyon anlamında bizim ihtiyaçlarımıza cevap verebilecek bir ürün yoktu. Bu yüzden bir arayışa başladık. 

Mustafa Mutlu

İş Geliştirme Müdürü

Zoho Uygulamalarını kullanarak hangi süreçlerinize nasıl çözümler buldunuz? Sonuçlardan memnun musunuz?

Zoho Flow uygulamasından çok fazla faydalandık diyebilirim. Zoho Flow belki çok fazla ön planda olan bir ürün değil ama entegrasyon kabiliyetleri çok güçlü. 


Ayrıca Zoho Flow, manuel olarak yapacağımız birçok işi otomatize ediyor diyebilirim. Bunların içerisinde günlük, aylık, yıllık arşiv klasörünün açılması gibi şeyler de var. Yani manuel olarak birisi gidip fişleri şu klasöre açıyım diye bir klasör ismi vermiyor. 


Zoho Flow ayarlandığı zaman günlerin, haftaların, ayların klasörünü, dizinlerini oluşturuyor, yetkilerini veriyor ve kişiler atamasını yapıyor. 


Zoho CRM ürününü kullanıyorken bizim en çok hoşumuza giden özelliklerden bir tanesi; veri setiniz üstünde istediğiniz gibi değişiklik yapabiliyor olmamızdır. 


Yani iş ihtiyaçlarıma göre ben kendi sektörüme ait bir bilgiyi spesifik olarak tutmam gerekiyorsa, bu alanı kolayca açıp lead’in veya deal’ın üstüne bu bilgileri ekleyebiliyorum, bunlara göre puanlayabiliyorum, önceliklendirebiliyorum. Böylece satış ekibinin doğru kanallara odaklanmasını sağlayabiliyorum. 


Buna ek olarak Zoho CRM ürünü kendi içerisinde çok güçlü entegrasyonlar barındırıyor. Mesela; teklif süreçlerinde gelen dokümanların drive’da yedeklenmesi/saklanması veya müşteriyle yapılan e-posta yazışmalarının geçmişinin CRM içerisinde görüntülenebilmesi satışçılar için kompakt bir deneyim sağlıyor. 


Bunun yanında bir diğer kullandığımız ve özelliklerini beğendiğimiz ürün Zoho Creator. Bu uygulama içerisinde birçok Marketplace uygulamasıyla hazır geliyor. Mesela iki süreç arasında bir kopukluk eksiklik varsa burada Zoho Creator devreye giriyor. 


Bunun yanında müşterilere yönelik olarak geliştirilmiş olan Zoho SalesIQ ve Zoho Desk ürünlerini de kullanıyoruz. SalesIQ ile ilgili şunu söyleyebilirim: Hali hazırda bir web siteniz varsa bunun içerisine chatbot özelliğini çok hızlı bir şekilde entegre edebiliyorsunuz. Şirket temasına ve renklerine göre uygulama özelliği sağlıyor. 

Mustafa Mutlu

İş Geliştirme Müdürü

Zoho Uygulamalarını sektörünüze özel olarak sunduğu çözümler var ise bahsedebilir misiniz?

Her sektöre özgü ihtiyaçlar var, her şirketin kendi iç süreçleri var. 


Bu noktada her ürün içerisinde bir low code entegrasyon, dışarıdan veri alabilme-veri çekebilme-veri yazabilme veya en çok tıkandığınız noktada bunu Zoho Scripts ile halledebilirsiniz. 


Şimdiye kadar teknik bir kısıttan dolayı yapamadık, ilerleyemedik dediğimiz bir süreçle, senaryoyla karşılaşmadık. Zoho One üzerinde yürütmüş olduğumuz süreçler arasında başta satış ve sonrasında satış sonrası süreçlerimiz geliyor. 


Bunların yanında insan kaynakları süreçlerimiz geliyor; izin ve işim alım gibi süreçleri yönetebiliyoruz. 


Finans süreçlerimizin tamamını ve muhasebe, ön muhasebe gibi süreçlerimizi Zoho üzerinden yürütüyoruz.  

Mustafa Mutlu

İş Geliştirme Müdürü

Zoho nasıl bulundu ve tam olarak hangi dijital süreçlere çözüm getirdi?

İş süreçleri ve entegrasyon anlamında bizim ihtiyaçlarımıza cevap verebilecek bir ürün yoktu. Bu yüzden bir arayışa başladık. 


Bu arayış neticesinde Zoho’nun iş ürün ailesi altında Creator, Flow, Projects ürünleriyle tanıştık. 


Bu ürünleri incelememiz sırasında Zoho One paketi bizim için daha cazip geldi. Nedeni ise; eğer kullanmış olduğumuz mevcut ürünleri bırakıp her ürünün Zoho One paketindeki karşılığına geçersek, her bir ürünün birbiri arasındaki entegrasyonu çok daha kolay olacağını deneyimledik. 


Sonrasında kullanmış olduğumuz ürünleri aşamalı olarak bırakarak kapsamlı bir şekilde Zoho’ya geçtik. 

Mustafa Mutlu

İş Geliştirme Müdürü

Zoho Uygulamalarının hangilerini kaç kullanıcı ile kullanıyorsunuz?

Zoho One paketini yaklaşık 70 kullanıcı ile kullanıyoruz.

Mustafa Mutlu

İş Geliştirme Müdürü

Zoho'yu kendi süreçlerinize nasıl uyarladınız? Zoho'nun özelleştirilebilir ve uyarlanabilir yapısı hakkındaki fikirleriniz nelerdir?

Bizim çok fazla departmanımız var ve çok farklı işler yapıyoruz. Farklılıklar olunca da farklı dijital ihtiyaçlar doğuyor. Zoho’nun birçok özelliğini kullanıyoruz. 


Özellikle de Zoho Desk tarafında, bizim sektörde müşteri desteği oldukça kritiktir. Çünkü bizim sürdürülebilirliğimizin temelinde müşteri yer alıyor. Bu yüzden bizim mutlaka özelleştirilebilir bir ürüne ihtiyacımız vardı. 


Zoho Desk de bize bu konuda çok büyük bir destek sağlıyor. CRM tarafında da lead akışlarının özellikle web sitesinden çekilebiliyor olması ve bize bunu çok kolay sağlayabiliyor olması büyük bir avantaj kattı. 


Daha önce CRM’de gelen lead’leri kaydedemiyorduk ve oradaki veriyi elde edemiyorduk ama Zoho CRM aracılığıyla artık onların verisini şirketimiz bünyesinde tutabiliyoruz. 


Bizim sektörümüz turizm sektörü olduğundan çok fazla değişkene bağlı ve bu nedenle çok fazla özelleştirilebilir bir sisteme ihtiyaç duyduk. Zoho bizi bu konuda oldukça destekledi. 

Mustafa Mutlu

İş Geliştirme Müdürü

Zoho ürünlerinin fiyatlaması hakkındaki görüşlerinizi alabilir miyiz?

Zoho One fiyatlaması anlamında bizim yapmış olduğumuz ürün araştırmalarında rakiplerinden ciddi anlamda ayrışıyor. 


Çünkü bir paket içerisinde 40’ın üzerindeki ürün ailesini tek bir fiyatlamadan alabiliyorsunuz. 


Biz önceden farklı ürünler için aylık olarak farklı lisanslama üzerinden ödeme yapardık. 


Bu bağlamda tek bir tedarikçiye daha ekonomik bir fiyatlama olarak geçtiğimiz için ciddi anlamda bir sürdürülebilirlik maliyet avantajı oluşturduğunu söyleyebilirim. 

Mustafa Mutlu

İş Geliştirme Müdürü

Zoho'nun hangi ürünlerinin hangi özelliklerini beğeniyorsunuz ve kullanıyorsunuz?

VTC enerji olarak Zoho’nun birçok pazarlama modülünü kullanıyoruz. Zoho’ya geçmemizle beraber pazarlama modülü sayesinde, kurgularımız, potansiyel müşterilere ulaşma sayımız, geri dönüş oranlarımız arttı ve analitik olarak daha çok ölçümlemeyi sağladık. 


B2B’de pazarlama süreçlerini yürütmek çok zor bir iştir. İnsanlarda marka bilinirliği yaratmak, insanlara tekrardan hatırlatma yapmak çok önemlidir. Biz burada Zoho Campaigns’i çok aktif olarak kullanıyoruz. İstediğimiz bütün kampanya kurgularını Zoho Campaigns üzerinden şekillendirip, müşterilere ulaşıyoruz. 


Bunun dışında Zoho Social’dan da fazlasıyla mutluyuz. Zoho Social bize; üzerinden bütün sosyal medya istatistiklerimizi, kim ne beğendi ne zaman paylaşım yapıldı, kaç takipçi elde ettik gibi verileri tek bir panel üzerinden görüntüleyebilme fırsatı sağladı. Bu da bizi manuellikten kurtarıyor. 


Zoho CRM üzerinde yapmış olduğumuz analizlerle birlikte Zoho CRM’deki verileri Zoho Campaigns’e aktarıyoruz ve bu sayede pazarlama süreçlerimizi daha fonksiyonel bir şekilde devam ettiriyoruz. Zoho CRM üzerinden de bütün CRM süreçlerimizi; şehir bazlı, unvan bazlı, ürün bazlı, firma bazlı olarak takip edebiliyorum. 


Ayrıca Zoho Cliq üzerinden iletişimimizi sağlıyoruz, toplantılarımızı, gerçekleştiriyoruz. 

Kartal Sezer

Pazarlama Müdürü

Zoho Türkiye partneri Cloudyflex firması hakkında sizlere sunduğumuz servis ve danışmanlık hakkında yorumlarınızı alabilir miyiz?

Zoho Türkiye Premium Partneri olan Cloudyflex ile güzel bir ilişkimiz var. Ne zaman ki takıldığımız, sormak istediğimiz sorularımız olsa bize hızlıca destek oluyorlar. 


Düzenlemiş oldukları webinarlarla, etkinliklerle de bize çok ciddi destek sağlıyorlar. Oralardan öğrendiğimiz kazanımlarla şirketimizin işlerinde hayata geçiyoruz. 

Kartal Sezer

Pazarlama Müdürü