zoho_crm

TR

zoho_crm

EN

Hatko Sport, Zoho One ile tüm dijital süreçlerini yönetiyor

Hatko Sport ile 2014 yılında çalışmaya başladık. Zoho satın alımını Cloudyflex üzerinden yapan Hatko Sport, Zoho'ya başlangıç aşamasında Cloudyflex'in proje ve danışmanlık hizmetlerinden de faydalandı. Hatko Sport an itibariyle Zoho uygulamalarını herhangi bir danışmanlık ve desteğe ihtiyaç duymadan kendi bünyesinde kullanıyor. Hatko Sport'un kullandığı Zoho ürünleri ve Cloudyflex hakkındaki yorumlarını aşağıdan okuyabilirsiniz.

metropolsoft

Sektör

Üretim

Hizmet Türü

B2B

Kullanılan Zoho Uygulamaları

Zoho One

Ürün Paketi

Hatko Sport Hakkında

2003 yılında bu firmayı kurduk. Faaliyet alanları: Spor zeminleri üretimi, futbol sahaları, stadyumlar ve hibrit çimdir.

Güşan Hatko

Yönetici Ortak

Zoho kullanmadan önce iş süreçlerinizle ilgili nasıl problemler yaşıyordunuz?

2003 yılında şirketi kurduktan sonra bir büyüme süreci yaşadık. İlk başka biz de bütün şirketler gibi excel üzerinden bütün kayıtları tutmaya başladık.


Sonra gitgide işler karmaşıklaşmaya başladı. Müşteri ilişkileri yönetimine ihtiyacımız olduğunu fark ettik. Verilen tekliflerin, müşterilerin kayıtlarını, bir sürü farklı programlardan, farklı yerlerden verileri toparlamaya çalışıyorduk. 


Bu işlem gittikçe daha karmaşık bir hal almaya başlamıştı. O zaman dijital olarak bir çözüme ihtiyacımız olduğunu fark ettik.

Güşan Hatko

Yönetici Ortak

Zoho nasıl bulundu ve tam olarak hangi dijital süreçlere çözüm getirdi?

Dijital çözüme ihtiyacımız olduğunu fark ettikten sonra araştırmaya başladık. Önce CRM sistemlerinin ne olduğunu araştırdık. 


Sonra araştırma esnasında Zoho bir video sunumu olarak karşımıza çıktı. Onun üzerine Zoho ile irtibata geçtik. 


Daha sonra fark ettik ki aradığımız bütün çözümlerin hepsi tek bir platform altındaymış. 


Müşteri kayıtlarının oluşturulması, taleplerinin yönetilmesi, gelen taleplerin sınıflandırılması, bunların raporlanması, satış ekibinin performansının değerlendirilmesi ve hepsinden daha önemlisi Zoho’da izlenebilirlik vardı. 


Bunun dışında başka rakip sistemleri de araştırdık, denemeler yaptık ve açıkçası Zoho’dan bu anlamda çok memnun kaldık. 


İlk başta çok basic sürümüyle başladık ve sonra enterprise’a geçtik. Enterprise’a geçtikten sonra fark ettik ki başka ihtiyaçlarımız da var. 


Aslında bazı ihtiyaçlarımızın olduğunu Zoho’nun bize verdiği servisler sayesinde öğrendik.

Güşan Hatko

Yönetici Ortak

Zoho ürünlerinin hangi özellikleri sektörünüze hitap ediyor ve spesifik olarak çözümler getiriyor?

Zoho CRM’in teknik olarak baktığım zaman en güzel taraflarından birisi, kolay yapılandırılabilir olması ve kendi içindeki kuramların birbiriyle konuşabilir, entegre halde gelmesi, büyük kolaylıklar sağlıyor. 


Zaten biz farklı bir sektör içerisindeyiz: terzi usulü çalışan, saha yapan, saha üreten ve futbol sahası monte eden bir firmayız. 


Bu süreçleri uyarlamak için tamamen farklı, standardın dışında alanlar ve arayüzler gerektiriyordu. Bunu Zoho CRM ile çok rahat bir şekilde başardık.

Uğur İzlemek

IT Uzmanı

Zoho Uygulamalarının hangilerini kaç kullanıcı ile kullanıyorsunuz?

Zoho One paketini yaklaşık 20-25 kullanıcı olarak kullanmaktayız. 

Uğur İzlemek

IT Uzmanı

Zoho'nun özelleştirilebilir ve uyarlanabilir yapısı hakkındaki fikirleriniz nelerdir?

Zoho One paketimizde dahil olan ve kullanımımızda olan programların kendi içindeki entegrasyonları bir yana Google ürünleri ile Zoho CRM’in tam entegrasyon halinde çalışması bizim Zoho CRM üzerinden her şeyi tek bir kanaldan, tek bir merkezden yönetebilmemize imkan sağladığına şahit olduk.

Uğur İzlemek

IT Uzmanı

Zoho'nun hangi ürünlerinin hangi özelliklerini beğeniyorsunuz ve kullanıyorsunuz?

Şu anda biz en çok Zoho CRM ürünün kullanıyoruz. İlk başta sadece müşterileri bilgilerimizin kaydı için kullanıyorduk. 


Daha sonraki aşamalarda buna teklifleri, teklif güncellemelerini ilave ettik. En son aşamada da bunun satış siparişine dönüştürülme sürecini ilave ettik. 


Ayrıca ürünlerimizin kodları CRM üzerinden oluşturuyoruz. Ürün kodlama sistemini geliştirdik. 


Verdiğimiz tekliflerin raporlarını CRM üzerinden alıyoruz ve daha sonra verdiğimiz tekliflerin neticelerini, mevcut durumlarını görmemiz adına database oluşturmuş olduk. 


Ve sürekli de güncelliyoruz, ihtiyaçlarımız doğrultusunda gerekli değişiklikleri yapıyoruz. 

Berna Akbulut

Yönetici Ortak

Zoho ürünlerinin fiyatlaması hakkındaki görüşlerinizi alabilir miyiz?

Zoho ürünlerinin fiyatlarını değerlendirecek olursam, bence gayet makul fiyatlar. Ucuz diyemem çünkü ucuz başka bir tabir ve başka bir noktaya yönlendiriyor. 


Fakat fiyat performans açısından değerlendirdiğimde rakiplerine göre gayet uygun fiyatlıdır. Çünkü biz birçok sistemi denedik ve değerlendirdik. 

Güşan Hatko

Yönetici Ortak

Zoho Türkiye partneri Cloudyflex firması hakkında sizlere sunduğumuz servis ve danışmanlık hakkında yorumlarınızı alabilir miyiz?

Tek bir cümleyle özetleyecek olursam CRM sistemine girmeye beni ikna eden Cloudyflex oldu. Yani ben bu sistemlerin çok işletilebilir olduğuna inanmıyordum. 


Bizim başlangıçtaki yapımız bunu işletebilecek IT altyapısına sahip değildi. Açık konuşmak gerekirse, Cloudyflex’in vermiş olduğu hizmet sayesinde bunu yapabileceğimize inandık. Bence en önemli kısım budur. 

Güşan Hatko

Yönetici Ortak