zoho_crm

TR

zoho_crm

EN

Tatildekirala.com, Zoho CRM ile süreçlerini yönetiyor

Tatildekirala.com ile 2021 yılında çalışmaya başladık. Zoho satın alımını Cloudyflex üzerinden yapan Tatildekirala.com, an itibariyle Zoho uygulamalarını herhangi bir danışmanlık ve desteğe ihtiyaç duymadan kendi bünyesinde kullanıyor. Tatildekirala.com'un kullandığı Zoho ürünleri ve Cloudyflex hakkındaki yorumlarını aşağıdan okuyabilirsiniz.

metropolsoft

Deneyimi Aktaran Yönetici

Kurucu - Sinan Onbaşı

Sektör

Turizm

Hizmet Türü

B2C

Kullanılan Zoho Uygulamaları

Zoho CRM

Müşteri İlişkileri Yönetimi

Tatildekirala.com Hakkında

Tatildekirala Yönetim kurulu başkanımız Ruşen Mat ile 2018 yılında kuruldu. Tatildekirala tekne ve villa kiralama platformudur. Online bir şekilde müşterilerimize sunuyoruz. Pandeminin etkisiyle turizmde özellikle villa kiralamada bir an da Pazar lideri konumuna eriştik.

Tatildekirala bünyesinde dijital olarak hangi konularda ne zaman eksiklik hissedildi?

Operasyon hacmimiz büyüdükçe, ciromuz büyüdükçe hem raporlama tarafında hem de operasyonun işleyişi bakımında CRM gibi bir kaynağa ihtiyacımız olduğunun farkına vardık. 


Bu bizim hem operasyonun sürecini takip etme hem satış süreçlerini takip etme hem de satış sonrası ve pazarlama stratejilerimizi belirleme noktasında elimizdeki veriyi işlemek adına CRM’in burada birinci öncelik olduğunun farkına vardık. 

Zoho nasıl bulundu ve tam olarak hangi dijital süreçlerinize çözüm getirdi?

İlk kurulduğumuzda da satışlarımız düzenli olarak büyüyordu fakat ilk etapta süreci takip ettiğimiz platform klasik yöntemlerle yani Excel ile gerçekleşiyordu.


Hem ürün müdürümüz hem de direktörlerimizden Baran Bey CRM kullanımının bu zamana kadar ki tecrübeleriyle olmazsa olmaz bir noktada olduğunu ve Tatilde Kirala bünyesinde de CRM’in olması gerektiğini düşündüğünden dolayı, hangi çözümler bizim yapımıza daha uygun diye araştırmaya başladık. 


Zoho ile karşılaştığımızda esnek çalışma imkanı ve kendi operasyonumuzu Zoho’nun arayüzü ile kendimize entegre edebildiğimiz bir imkan sağladığı için aynı zamanda herhangi bir konuda destek alabildiğimizden dolayı maliyet değerlendirmesini de aldığımızda, Zoho bizim esnek yapımıza en rahat çözüm sunabilen bir firma olarak karşımıza çıktı. 


Bu şekilde Zoho’yu bünyemize katmaya karar verdik. 

Zoho'nun hangi ürünlerinin hangi özelliklerini beğeniyorsunuz ve kullanıyorsunuz?

Zoho CRM’de bize en çok avantaj sağlayan noktalardan birisi, bizim için en favori noktası; özelleştirilebilir yapısı çünkü şirket yapımız, operasyonumuz değişime çok açıktır. 


Bu bağlamda kullandığımız ürünlerin de değişime açık olması adapte olabilir olması bizim için birincil kriterlerden biridir. 

Zoho Uygulamalarını sektörünüze özel olarak sunduğu çözümler var ise bahsedebilir misiniz?

Biz turizm sektöründe faaliyet gösteriyoruz. Türkiye’de de birçok tatil bölgesi olduğu için hangi bölgelerde daha çok talep var, hangi bölgelere daha fazla yönelmeliyiz gibi konularda Zoho CRM’in içinde yer alan özelleştirebilir alanlarla, ilgilendikleri bölgeleri işaretleyip, veri analizinde bu veriler üzerinden sağlayabiliyoruz. 


O yüzden verileri istediğimiz gibi özelleştirebiliyor olmak bunların analizini özellikle turizmde en kritik noktalardan biri olan bölge bazlı araştırmalarımızda analizlerimizde bize ciddi destek sağladığından bahsedebilirim. 

Zoho'nun bu pandemi sürecinde size sağladığı esneklikler var ise bize bahsedebilir misiniz?

Zoho ile tanışma noktamız pandeminin son dönemleriydi ve sokağa çıkma yasağı vardı. Bu noktada da evden çalışabildiğimiz bir imkanımız vardı. 


Uzaktan çalışma gibi durumlarda CRM’in takip mekanizması bizim elimizi oldukça güçlendirmiş oldu. 


Çünkü herhangi bir ya da herhangi bir aşamayı CRM’de o anda anlık olarak takip edebildiğimiz için bunu kullanan tüm çalışma arkadaşlarımın, ortak havuzda herkesin tüm eylemleri rahatlıkla gözlemlenebiliyordu. 

Zoho'nun özelleştirilebilir ve uyarlanabilir yapısı hakkındaki fikirlerinizi nelerdir?

Zoho’nun sunmuş olduğu özelleştirilebilir değişimler, bize çok avantaj sağladı. 


Özellikle çağrı merkezi ekibi de kullandıkları ekipmanları Zoho’ya bağladıklarında buradaki entegrasyon onların birçok konuda hız kazanmasına ve doğru kişilere ulaşması noktasında ciddi avantaj sağlıyor. 


Bununla birlikte hem sürecimiz daha kolay oluyor hem de daha hızlanıyor. 

Zoho Uygulamalarınının kullanıcı dostu fiyatlandırması adına yorumlarınızı alabilir miyiz?

Zoho çok yetenekli ve geniş kapsamlı; entegrasyon, özelleştirme noktası ve her anlamda teknik destek alınabilme gibi süreçleri de değerlendirdiğimizde böyle bir ürünün çok daha ucuz olmasını beklemek doğru olmaz. 


Çünkü ciddi bir teknolojik alt yapıya sahip. Bu altyapı da bizlere bir sürü imkan sağlayabildiğinden dolayı fiyatlandırması da bir teknolojik ürünün, olması gerektiği noktada belirlenmiş diyebilirim. 


Teknik kapasitelerini de düşündüğümüzde fiyat performans olarak baktığımız durumlar da olabiliyor. Zoho CRM’in bize sunmuş olduğu alt yapı ve kabiliyetleri açısından diğer rakiplerine de baktığımızda fiyat performans olarak ciddi olarak öne çıkıyor, diğer firmalara oranla daha avantajlı diyebilirim. 

Zoho Türkiye partneri Cloudyflex firması hakkında sizlere sunduğumuz servis ve danışmanlık hakkında yorumlarınızı alabilir miyiz?

Zoho Türkiye Premium Partneri Cloudyflex ile Zoho hizmetini sürdürüyoruz. Bizlere sağlamış oldukları ciddi destekler var. Herhangi bir konuda takıldığımızda istediğimiz zamanda bize hızlıca destek sağlayabiliyorlar. 


Sorun yaşadığımızda da yine aynı şekilde direkt Türkçe bir şekilde iletişime geçerek çok hızlı bir şekilde ihtiyacımız olan çözümleri alabiliyoruz. Birlikte ilerlenen birlikte büyüyen bir noktada ilerleniyor. 


Aslında Cloudyflex’i partner olarak değerlendirmek daha doğru olur. Zoho CRM ürünüyle ilgili hem hizmeti satın almak için hem de destek almak için en ideal adres Cloudyflex diyebilirim. 


Biz Cloudyflex ile çalışmaktan oldukça memnunuz. Herkese de tavsiye ederim.